X


Popüler Varlık Yönetim Şirketi Yatırımcıları Uyardı! Bitcoin Bu Seviyelere Gerileyebilir

Dev varlık yönetim şirketinden Bitcoin (BTC) yatırımcılarına uyarı.
10:15
18 Ocak 2022
Popüler Varlık Yönetim Şirketi Yatırımcıları Uyardı! Bitcoin Bu Seviyelere Gerileyebilir
Okuma Süresi: 2 Dakika

Popüler varlık yönetim şirketi Invesco stratejisti Paul Jackson, yakın zamanda yaptığı açıklamalar ile lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatının 30.000 dolar seviyesinin altına düşebileceği konusunda uyardı.

Bitcoin 30.000 Dolara Gerileyebilir

Varlık yönetim devi Invesco, piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in 30.000 dolara gerileme ihtimaline karşın yatırımcılara uyarıda bulundu. Invesco, şu anda böyle bir düşüş senaryosunun gerçeğe dönüşme olasılığını %30 olarak görüyor.

Önde gelen stratejist, Bitcoin hakkında yaptığı son açıklamalarda kripto para piyasasındaki aşırı coşkunun, Büyük Buhran’ın zirvesindeki dönemi hatırlattığını belirtti ve şöyle söyledi:

“Bitcoin’in kitlesel olarak pazarlanması, bize 1929 çöküşüne kadar olan süreçte borsacıların faaliyetlerini hatırlatıyor.”

Piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), içeriğin kaleme alındığı an itibarıyla son 24 saatte %0.87’lik düşüşle 42.111 dolardan alım satım işlemi görmeye devam ediyor.

Bitcoin’de “Dead Cross” Modeli Oluşuyor

ABD Federal Rezervi tarafından yapılan faiz arttırımı ile ilgili açıklamalar, şu anda Bitcoin için kilit rüzgarlardan biri. Merkez bankası’nın bu yıl boyunca faiz oranlarını üç kat artırması ve hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi risk varlıklarına baskı yapması bekleniyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin‘e teknik açıdan bakıldığında ise piyasa değeri bakımından en büyük kripto para biriminin yakın zamanda bir “Dead Cross” oluşturduğu görülüyor. Dead Cross, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde, dead cross bir grafikte görünür. Tipik olarak, bu modelde kullanılan en yaygın hareketli ortalamalar 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

Ancak bazı yatırımcılar bunu bir satın alma fırsatı olarak görmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Bitcoin’de düşüş bekleyenlerin yanı sıra artış bekleyenlerin sayısı da bir o kadar fazla. Öyle ki Fundstat’tan Tom Lee, Bitcoin’in bu yıl en kısa sürede 200.000 doları geride bırakabileceğini inanıyor.

Öte yandan kripto para biriminin hash oranı rekor seviyelere ulaşmaya devam ediyor ve bu madencilerin ağa daha fazla yatırım yapmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle Max Keiser, bu durumun Bitcoin’i bu yıl 220.000 dolara kadar yükselmesine neden olacağına inanıyor..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar