X

Popüler Kripto Para Projesine Saldırı: Fiyat Çakıldı

Bir DeFi projesi daha saldırıya uğradı.
15:06
28 Aralık 2020

Önde gelen kripto para ve DeFi projelerinden birisi olan Cover Protocol, saldırıya uğradı. Cover kripto para projesinin staking protokolüne yapılan saldırı ile saldırganların milyonlarca dolar elde ettiği belirtiliyor. İlgili kripto para birimi ise bu haberden sonra son 24 saat içerisinde %77 çakıldı ve değerinin neredeyse büyük bir kısmını kaybetti.

DeFi Projesi Saldırıya Uğradı

761 dolar seviyelerinden 182 dolar seviyelerine kadar gerileyen COVER, bütün topluluğun beklemediği bir anda gelen düşüş ise sıfırlanma korkusunu akıllara getirdi. Daha önce birçok kripto para ve DeFi projesi benzer saldırılar sonrasında ya dibi görmüş ya da düştüğü yerden bir daha asla kalkamamıştı.

defi kripto para

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Saldırının aslında kodlamadaki bir yazılımsal hatadan kaynaklandığı belirtiliyor. İlk başta saldırganın 2 milyon dolar elde ettiği düşünülse de bu yazılımsal hatanın defalarca kullanıldığı ve kaybın çok daha büyük olduğu belirtildi.

Staking İle Sınırsız COVER Üretiyor

Saldırganın staking protokolünde bulduğu bir hata ile sınırsız bir şekilde COVER üretebildiği ve bunları tahmin edilebileceği gibi sattığı açıklandı. Şu an Cover tokenlerin piyasada yüklü bir şekilde satılmasının tek sebebi ise bu saldırgan olarak görülüyor. Proje ekibi eğer bunu gidermek için anında harekete geçmezse fiyat düşüşü bir süre daha devam edebilir ve birim fiyat sıfıra kadar inebilir.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Cover ekibinden herhangi bir açıklama gelmedi ve bu 2020 yılının son DeFi projesi hacklenmesi olabilir. DeFi projeleri Ethereum fiyatının yeniden harekete geçmesi ile beraber yükselişe başlasa da bunun gibi saldırılar bazı projelerin değerinin sıfırlanmasına yol açıyor.

Bu DeFi Projesi Yükselişe Geçti

Bir DeFi projesi çakılırken bir başka projenin ise rekora koştuğu görülmekte. Bir zamanların en çok eleştirilen DeFi projelerinden olan Sushi, Binance tarafından yapılan duyuru ile fiyatını bir nebze olsa da toparlamayı başardı. Binance, Sushi staking hizmetini başlatacağını belirtti.

Önde gelen DeFi projesi SUSHI’nin fiyatı ise bununla beraber %20 arttı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2,83 dolarlık birim fiyata sahip olan SUSHI, staking hizmetinin başlaması ile beraber bunu daha da arttırabilir. Bundan 1 ay önce 0,65 dolardan işlem gören SUSHI’nin şu an bu seviyelere çıkması ise büyük başarı olarak görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar