X


Popüler Kripto Para Borsası Hacklendi! İşte Saldırının Ağır Bilançosu

Ünlü Bitcoin ve kripto para borsası saldırıya uğradı. Şirket tarafından yapılan açıklama ile birlikte saldırının bilançosu gün yüzüne çıktı. İşte detaylar...
11:59
5 Aralık 2021
Popüler Kripto Para Borsası Hacklendi! İşte Saldırının Ağır Bilançosu
Okuma Süresi: 2 Dakika

Popüler kripto para borsası, geçtiğimiz gün bir hack saldırısına uğradığını ve bu saldırının sonucunda 200 milyon dolar değerinde kripto para biriminin çalındığını bildirdi.

Bitmart Hack’lendi! Kayıp 200 Milyon Dolar

Ünlü Bitcoin ve kripto para borsası Bitmart, Cumartesi günü bir hack saldırısına uğradığını doğruladı. Borsa tarafından yapılan açıklamalara göre erken tahminler, çalınan toplam miktarın çeşitli kripto para birimlerinde yaklaşık 200 milyon dolar olduğunu gösteriyor.

Borsanın kurucusu ve CEO’su Sheldon Xia tarafından yapılan açıklama ile, borsanın para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığı belirtildi.

Yaşanan hack saldırısı, şirket yetkilileri tarafından onaylanmadan saatler önce,  Bitmart kullanıcıları Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Bitmart’a karşı olası bir güvenlik ihlalinden şikayet etmeye başladı.

Twitter’daki bu paylaşımların ardından şirket tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada saldırı, sıcak Ethereum (ETH) cüzdanlarından biri ve Binance Smart Chain (BSC) sıcak cüzdanlarından biriyle ilgili “büyük ölçekli bir güvenlik ihlali” olarak nitelendirdi.

“Güvenli ve Zararsız”

Şirket tarafından yapılan açıklamaların devamında, bu iki adreste bulunan fonların “Bitmart‘taki varlıkların küçük bir yüzdesi” olduğuna ve diğer tüm cüzdanların “güvenli ve zararsız” olduğunun altını çizdi.

Başlangıçta Bitmart, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 150 milyon dolar değerinde birkaç kripto para birimini çalabildiğini belirtti. Ancak, blok zinciri güvenliği ve veri analizi kaynağı PeckShield’den gelen başka bir rapor, miktarın aslında 200 milyon dolar değerinde olduğunu gözler önün serdi.  PeckShield’ın belirttiği üzere hacker’lar tarafından çalınan varlıkların Ethereum’da 100 milyon dolar ve BSC’de 96 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Şirket daha sonra saldırıdan etkilenen varlıkların bir listesini de açık bir şekilde paylaştı.

Popüler kripto para borsası Bitmart her ne kadar sonunca saldırıyı doğrulamış olsa da durum başlangıçta böyle değildi. Öyle ki PeckShield, Telegram’da Bitmart’tan bir yöneticinin borsanın saldırıya uğradığı iddialarını reddettiği birkaç sohbet gösterdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar