Popüler Kripto Borsası Coinbase, Kripto Paralar İçin Yeni Bir Düzenleyici Yönerge Önerdi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, kripto para birimleri için yeni bir düzenleyici yönerge sundu.
11:11
15 Ekim 2021
Popüler Kripto Borsası Coinbase, Kripto Paralar İçin Yeni Bir Düzenleyici Yönerge Önerdi
Okuma Süresi: 3 Dakika

Popüler kripto para borsası Coinbase, Dijital Varlık Politikası Önerisinin (dApp) bir parçası olarak bir dizi düzenleyici yönerge önerdi. Aynı şekilde, borsa “Amerikan finansal inovasyonunun en dinamik ve geniş tabanlı dönemleri” olarak adlandırarak “herkes için düzenleyici kesinlik” talep etti.

Ne Önerildi?

Daha büyük kripto benimseme ve düzenleyici belirsizliğin ardından, borsa kripto sektörünü düzenlemek için “dört sütunlu” bir yaklaşım belirledi.

İlk olarak, dijital varlıkların ayrı bir çerçeve altında düzenlenmesini istedi. İkincisi, dijital varlık piyasaları için tek bir düzenleyici belirlenmesini önerdi. Üçüncüsü, Coinbase bu varlık sahiplerini korumayı ve güçlendirmeyi teklif ediyor. Son olarak, düzenleyicilerden sektörde birlikte çalışabilirliği ve adil rekabeti teşvik etmelerini istedi.

Neden Önerildi?

Coinbase’e göre, “finansal sistemimizin etkin gözetimini kolaylaştırmak için 1930’larda hazırlanan yasalar bu teknolojik devrimi düşünemezdi.” Teklif, “iyi niyetli öneriler” sunmayı amaçlarken, bir dizi SEC baskısının ortasında geldi.

Geçtiğimiz ay Coinbase, Lend ürününün lansmanını, SEC kendisine karşı bir dava tehdidinde bulunduktan sonra iptal etti. O zamanlar SEC, faiz getiren ürününü bir tür “güvenlik” olarak adlandırmıştı. Menkul kıymetlerin tanımı yasal olarak tartışmalı bir konu olmuştur ve aynı zamanda Ripple-SEC davasının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, teklifin ana fikri “mevcut çerçevelerin” evrimi olmaya devam ediyor.

Coinbase, ABD’de yasal ve kamu kuruluşu olmasına rağmen, ABD Banka Gizliliği Yasası (BSA) dahil olmak üzere çeşitli düzenlemelere tabidir. Bununla birlikte, ABD Hazine Bakanlığı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Federal Rezerv, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) vb. gibi birden fazla düzenleyici kurum olduğundan dolayı pek çok kısıtlama gündeme geliyor.

Coinbase’e göre, tek bir düzenleyici “parçalanmış ve tutarsız düzenleyici gözetimden kaçınacaktır.” Şu anda kripto operasyonlarını denetleyecek tek bir kurum olmasa da, SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce Kongre’nin bunun için bir yasa çıkarması gerektiğini önerdi.

Anderson Kill’den Stephen Palley geçtiğimiz günlerde tweet attıktan sonra benzer bir şey önermişti.

Sektörün risklerini kabul eden Coinbase, sorumlu inovasyonu ve adil rekabeti teşvik ederken aynı zamanda varlık sınıfı sahipleri için daha fazla şeffaflık, dolandırıcılığa karşı koruma ve piyasa esnekliği oluşturma talep etti.

Öneri Kabul Edilebilir Mi?

Borsaya göre amaç, benzersiz varlık sınıfı ve merkezi olmayan İnternet etrafındaki tartışmalara katılmak. Bununla birlikte, düzenlemelerin gerekliliği ve derecesi, diğer bankacılık ve menkul kıymetler düzenlemeleriyle birlikte eyalet ve federal yasaların uyumlaştırılmasını gerektirecek sıcak bir konudur.

Bunu söyledikten sonra, Komisyon Üyesi Hester M. Peirce, SEC tartışması için güncellenmiş Güvenli Liman Önerisini zorluyor. Yakın tarihli bir röportajda, insanları dikkatli olmaya çağırdı:

“Sanırım hepimiz menkul kıymetler yasalarının ne kadar geniş okunabileceği konusunda bir ders aldık.”

Bu bağlamda, avukat Noah Axler de yakın zamanda SEC’deki bölünmeye dikkat çekti. Dahası, Sullivan & Cromwell Kıdemli Başkanı Rodgin Cohen’e göre, ABD’de yapılması gereken önemli düzenleyici değişiklikler arasında şunlar yer alıyor:

“Bir dizi güvenlik ve sağlamlık düzenlemesine ihtiyacımız var. Gerçekten modernize edilmiş.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar