X


Popüler DeFi Projesi Hacklendi: Fiyat Sert Çakıldı

Akropolis hacklendi!
11:12
13 Kasım 2020

Herkes lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) yükselişine odaklanmış durumda iken Cebelitarık merkezli kripto para protokolü Akropolis hackerların saldırısına uğradı. Merkeziyetsiz finans protokolüne saldıran hackerların 2 milyon dolardan fazla fon ele geçirdiği vurgulanmakta. Saldırganların AKRO değil bunun yerine protokolün desteklediği stablecoin’leri çaldığı belirtiliyor.

Akropolis tarafından 12 Kasım tarihinde yapılan açıklamada saldırının birikim havuzlarındaki birkaç akıllı kontrata karşı yapıldığı ve saldırganların yönteminin tespit edildiği belirtildi. İlginç olan ise saldırganların daha önce iki kere denetlenen ve güvenlik denetiminden tam not alan bir bölgeyi ve akıllı kontrat yapısını hedef alması oldu.

2 Milyon Dolar Değerinde Stablecoin Çalındı

Saldırganların 2 milyon dolarlık vurgun yaptıkları likidite havuzlarının ise Curve Y ve Curve sUSD birikim havuzları olduğu belirtiliyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un blockchain kayıtlarına bakıldığında da saldırganların tam olarak 2.030.850 Dai (DAI) stablecoin’i ele geçirdiği görülmekte. Tabii ki saldırganlar tahmin edileceği gibi fonları daha sonra farklı adreslere gönderdiler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

defi

Akropolis konu hakkında yaptığı açıklamada fonların büyük bir çoğunluğunun güvende olduğunu belirterek bundan sonra stablecoin havuzlarını durduracaklarını vurguladı. Firma, açıklamasının devamında kullanıcıların zararını karşılamak için alternatif yöntemlere aramaya başladıklarını da belirterek bu zararın telafi edileceğinin altını çizdi.

Akropolis kurucusu ve CEO’su Ana Andrianova saldırının aslında başka bir merkeziyetsiz finans protokolü Harvest Finance’e ekim ayında gerçekleştirilenle oldukça benzer yönlere sahip olduğunu belirtti. Saldırganlar o olayda ise DeFi protokolünün likidite havuzlarından 24 milyon dolar ele geçirmeyi başarmış ve bunu daha sonra renBTC (BTC) ile takas etmişti.

Akropolis fiyatı da bu olayın duyulmasından itibaren %20 ve üzerinde düşüş yaşadı. Eğer yönetim kullanıcıların zararını karşılar ve ek bir denetim gerçekleştirirse DeFi projesinin fiyatının bir anda eski seviyesine çıkması muhtemel olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar