Polygon (MATIC) 627 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı! Sıfır Bilgi Teknolojisi Nedir?

Eylül ayında "sıfır bilgi kanıtı" algoritmalarını daha fazla duyacağımızdan bahsetmiştik. Polygon bu alana ciddi miktarda bütçe ayırdı.
20:30
9 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain tabanlı çeşitli yeni teknolojiler hızla gelişiyor ve sektörün ağır topları bu alanlarda ciddi yatırımlar yapıyor. Polygon ise zero-knowledge (sıfır bilgi kanıtı) konusunda uzmanlaşmış bir şirketi satın alarak bu alandaki kaslarını geliştirmek istiyor. Yapılan yatırımın toplam boyutu 250 milyon MATIC yani 627 milyon dolar boyutundadır.

Polygon (MATIC)’un Yatırım Yaptığı Teknoloji

Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon, sıfır bilgi kriptografi girişimi Mir ile bir anlaşmaya 250 milyon MATIC tokeni ayırdığını duyurdu. Sıfır bilgi algoritmaları, harici doğrulayıcıların altında gizli olan hassas bilgileri ifşa etmeden şifreli işlemleri veya belgeleri doğrulamasını sağlar. Merkezi olmayan araç paylaşımı uygulamaları veya merkezi olmayan sağlık sigortası gibi düğümlerin gizlilik sızıntılarını riske atmadan blockchain katılımcılarının kişisel verilerini doğrulaması gereken karmaşık merkezi olmayan finans uygulamaları için kullanışlıdır.

Mir, sıfır bilgi kanıtlarının iki alt kategorisinin geliştirilmesinde uzmanlaşmıştır: PLONK ve Halo ikisi de önceki SNARK ve STARK şifreleme tekniklerine göre ilerlemeleri temsil eder ve kanıtların saniyeler içinde oluşturulmasına izin verir. PLONK, doğrulama için hala güvenilir bir kurulum gerektirirken, Halo algoritmaları görevi merkezi olmayan bir şekilde gerçekleştirebilir.

Hız, bu teknolojiye duyulan ihtiyacın temelinde var. Yani ağlar daha hızlı çalışabilmek için sıfır bilgi algoritmalarından yararlanmak istiyor.

Polygon‘un kurucu ortağı Sandeep Nailwal şunları söyledi:

“Polygon, blockchain ölçeklendirmesinde bir adım daha ileri giderek ZK kriptografisine odaklanmayı planlıyor. Bu aşamada tüm anlamlı ölçeklendirme yaklaşımlarını ve teknolojilerini keşfetmek ve teşvik etmek için stratejik bir karar aldık. Bunun, Polygon’u ZK alanında lider güç ve katkı sağlayıcı olarak kurmanın ve Ethereum’a ilk milyar kullanıcıyı yerleştirmenin yolu olduğuna inanıyoruz”.

Mir’in satın alınması, Polygon tarafından sıfır bilgi teknolojisi geliştirmeye yönelik 1 milyar dolarlık daha büyük bir taahhüdün bir parçasıdır. Eylül ayında sıfır bilgi kanıtı algoritması hakkında detaylı bir içerik yayınlamış ve yakın gelecekte adını daha fazla duyacağımızdan bahsetmiştik. Pek yanılmışa benzemiyoruz.

Polygon (MATIC)

Geleceğe yönelik iyi bir yatırım yapan MATIC, Bitcoin öncülüğünde düşüşüne devam ediyor. Aralık 7 tarihinde bu yılın ikinci zirvesini yapan fiyat şimdilik geri çekiliyor. Grafikteki 50 ve 100 günlük ortalamalar halen yükselişin devam edebileceğini gösteriyor. Ancak piyasadaki satış baskısı MATIC yatırımcılarını da etkiledi ve RSI aşırı satış bölgesine doğru baskı yemeye devam ediyor.

Fiyat 1,99 dolar seviyesini kaybetmediği sürece 2,32 ve 2,52 dolar seviyelerini aşabilir. Ancak bu desteğin kırılması halinde 1,67 dolar seviyesinin yakından izlenmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar