Polkadot (DOT) İçin Önemli Gelişme! EVM ile Entegre Çalışacak!

Polkadot (DOT) parachain müzayedelerine yaklaşırken önemli bir gelişme oldu.
23:45
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

SubQuery, Polkadot tabanlı veri indeksleme çözümüdür. Artık Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu şekilde çalışacak. Birçok yeni ağ Ethereum (ETH)’a alternatif olarak doğdu, düşük işlem ücreti ve hız onların en büyük avantajıdır. Fakat ekosistemi kaplayan devasa Ethereum (ETH) ağı onları rakipleriyle uyumlu çalışmaya zorluyor.

SubQuery Artık EVM Uyumlu!

Artık geliştiriciler hem EVM tabanlı hem de Substrat tabanlı sistemlerden gelen verileri entegre edebilir ve bu verileri GraphSQL araçlarını kullanarak tek bir kaynakta sorgulayabilir. SubQuery veri indeksleme platformu ekibi tarafından paylaşılan resmi duyuruya göre, Moonriver ve Moonbeam ile iş birliği içinde EVM işlevselliği ekleniyor.

Bu nedenle, Ethereum benzeri sistemlerden gelen veriler artık Polkadot ve Kusama’nın akıllı sözleşme ekosistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. SubQuery, verileri özelleştirilmiş parametrelerle filtrelemeye ve indekslemeye izin verir.

Bu nedenle yeni sistem, merkezi olmayan finans protokolleri (DeFis) dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları için merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için uygun hale geldi.

Polkadot (DOT)

Aralık ayında gelecek olan Polkadot (DOT) parachain müzayedeleri heyecanla bekleniyor. Kusama test ağında başarıya ulaşan projeler artık ana ağda faaliyet gösterebilmek için şansa sahip olacak. Dahası son habere bakılırsa birçok proje Ethereum (ETH) ağıyla uyumlu çalışabilecek.

SubQuery CEO’su ve kurucusu Sam Zou, bu entegrasyonun Polkadot’un parachain kitlesel kabulü için önemini vurguladı:

“SubQuery, Polkadot ve Kusama’daki 60’tan fazla projeye her gün milyonlarca veri sorgusu sunarken, web3 devriminin daha fazla açık kaynaklı ve zincirler arası çözümlere ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Ethereum ekosistemindeki veri zenginliğine kapı aralamak parachainlerin ve yeni nesil dApp’lerin potansiyelini gerçekleştirmek için önemli bir adım attık”.

EthereumPolkadot birlikte çalışabilirliği için oyunun kurallarını değiştiren çözüm Polkadot’un geleceği için de harikadır.

Moonbeam‘in CEO’su ve kurucusu Derek Yoo, bu iş birliğiyle etkinleştirilen “birleşik API”nin önemli avantajlarını belirtiyor:

“SubQuery’nin yeni EVM desteği, Moonbeam’in Substrate ve EVM katmanlarında görünürlüğe sahip birleşik bir API sağlayarak geliştirdiği çözümdür. Bu, geliştiricilerin birleşik bir API aracılığıyla platformda olan her şeye kolayca erişmelerini sağlar”.

Polkadot ve Kusama DeFi ekosisteminin ilerlemesi için çok önemli bir ürün olan Moonbeam, Binance ve Coinbase gibi büyük şirketler tarafından da destekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar