Reklam

LinkedIn Verileri Kripto ve Blockchain Odaklı İşlerin Arttığını Gösteriyor!

Blockchain geliştiricisi nasıl olunur? Şirketler ciddi sayıda yetişmiş uzman arıyor!
00:30
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ekosistemi büyüdükçe bu alandaki iş fırsatları da artıyor. Üstelik sadece kripto paralar değil, blockchain odaklı teknoloji firmaları da bu alanda tecrübeli çok sayıda uzman arıyor. LinkedIn verileri bu talep patlamasını gözler önüne seriyor.

Blockchain ve Kripto Para Uzmanı Aranıyor

LinkedIn, birçok şirkette kripto veya blok zinciri deneyimi olan çalışanlara olan talebin arttığını bildirdi. LinkedIn editörü Devin Banerjee’nin çarşamba günü yayınladığı bir rapora göre, platformun Ekonomik Grafik ekibinden elde edilen veriler, ABD’de “blockchain” veya “kripto” gibi terimleri içeren iş ilanlarının Ağustos 2020’dekilere kıyasla %615 arttığını gösteriyor.

Hali hazırda kripto ve blockchain odaklı çözümler üreten şirketlerin ihtiyacı devam ederken, yeni oyuncuların bu alanda çalışmalar yapmaya başlaması iş olanaklarını daha artırdı. Geleneksel finans kurumu JP Morgan, dijital varlık alanındaki roller için en iyi işverenler arasındaydı. LinkedIn ekibi, finansal hizmet şirketlerinin dijital varlıklar konusunda 2015 yılına göre üç kat daha fazla personel istihdam etmesinin beklendiğini ekledi.

Blockchain geliştiricileri ise en fazla aranan elemanlar oldu. Özellikle Python tecrübesi olan yazılım geliştiricileri bugün birçok iş olanağına sahip, örneğin pyethereum ve Hyperledger ile akıllı sözleşmeler geliştirilebiliyor. Bu kitlerin syntax yani yazılım dil modelleri Python ile aynıdır. Elbette Solidity, C++ ve JS gibi alternatifler de oldukça popüler, birçok DeFi projesinin basit saldırılarla istismara uğraması da bu alanda yetişmiş iş gücünün azlığından ileri geliyor.

Talep Dev Şirketlerden Geliyor

JP Morgan’ın temmuz ayı itibariyle iş ilanları, küresel blok zinciri geliştirme çabalarına odaklanan pozisyonları (blockchain odaklı yazılım geliştiricileri, mühendisler, pazarlamacılar ve denetçiler) içeriyordu. Şirket sadece 1 hafta içinde 30’u aşkın pozisyon için talep açtı.

Doğrudan kripto veya finansla ilgili olmayan diğer büyük şirketler de kripto alanıyla ilgili işler yayınladılar. Amazon, “yeni bir ödeme ürününün” piyasaya sürülmesine yardımcı olmak için Meksika’da bir yazılım geliştirme yöneticisi aradığını söyledi. Mayıs ayında Apple, bir iş geliştirme yöneticisi pozisyonu için kripto para birimi de dahil olmak üzere “alternatif ödeme sağlayıcıları” konusunda deneyimli birini tercih ettiğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar