reklamı kapat

PlusToken’ın Mimarlarından Yeni Bitcoin Dolandırıcılık Şeması!

PlusToken ile bağlantılı olan dolandırıcılık yapısı 1 milyar dolar değerinde kripto para topladı.
15:00
17 Mayıs 2020

Kurdukları dolandırıcılık yapısı ile yatırımcılardan 3 milyar dolardan fazla Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinden toplayan PlusToken’in arkasındaki isimlerden birisi, şimdi yeni bir Ponzi yapısı ile gündemde kendisine yer buldu.

Wootoken isimli yeni dolandırıcılık şemasının toplamda 715.000’den fazla kurbandan 1 milyar dolardan daha fazla değere sahip kripto para birimi topladığı iddia ediliyor. Dolandırıcılık yapısının arkasındaki kişilerden birisinin PlusToken ile bağlantısı olması ise bunun Ponzi olduğunu kanıtlar nitelikte.

Çin’in önde gelen medya kanallarından Qianba’nın aktardığı bilgilere göre bu dolandırıcılık hakkında Çin’in Yancheng şehrinde bir dava açıldı. Dolandırıcıların algoritmik alım satım botları kullandıklarını iddia ederek insanları kandırdığı ve referans komisyonları kullanarak ağa daha fazla insanın katılmasını sağladıkları iddia ediliyor.

Dolandırıcılar Milyarlarca Dolarlık Kripto Para Vurgunu Yaptı

715.000 kurbandan toplamda 46.000 Bitcoin, 2 milyondan fazla Ethereum, 292.000 Litecoin, 56.000 Bitcoin Cash ve 684.000 EOS toplandığı aktarılmakta. Yukarıdaki kripto paraların bu yazının kaleme alındığı an itibariyle değeri ise 1 milyar doların üzerinde Dava sonunda yapının arkasında olduğu düşünülen 6 kişinin 6’sının da suçlu olduğuna karar verildi.

Mahkeme sonunda 6 suçlunun altı ay ile 11 yıl arasında hapis cezası alabileceği belirtiliyor. Çin, kripto paralara karşı sert bir tavra sahip olsa da kripto para birimlerinin mülk olduğunu kabul etmişti. Bu da Bitcoin ve kripto para dolandırıcılarının böyle durumlarda ciddi hapis cezaları alabilmelerini sağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.