X


Piyasadaki ETF Söylentileri: SEC, 2022’de Ethereum Vadeli İşlemler ETF’i Onayına Olumlu mu Bakıyor?

Bloomberg Intelligence analisti, piyasadaki birtakım ETF söylentilerini dile getirerek, Spot Bitcoin ETF'leri ve Vadeli Ethereum ETF'leri ile ilgili son gelişmeleri aktardı.
12:33
15 Kasım 2021

Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart, ilk Ethereum Vadeli İşlemler ETF’inin gelecek yılın ilk çeyreğinde onaylanabileceğini söyledi.

SEC, Mevcut Durumda Spot ETF’lere Olumlu Bakmıyor

James Seyffart, kripto para piyasasındaki Spot Bitcoin ETF’i talebine karşın SEC’nin, regülasyonlar ile ilgili birtakım endişelerinden dolayı bu onayı 2022’nin sonlarına ertelediğini iddia etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ilk Bitcoin ETF başvurusunun yapılmasından 4 yıl sonra iki Vadeli Bitcoin ETF’ini onaylayarak bir ilke imza attı. Ancak Spot Bitcoin ETF’lerinin manipülasyonlara eğilimli olduğunu iddia eden SEC, bu ETF’lere halihazırda olumlu bakmadığını Spot ETF başvurularını reddederek birden fazla kez gösterdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ethereum Vadeli İşlemleri ve Spot Bitcoin ETF’i

SEC Başkanı Gary Gensler’ın Vadeli Bitcoin ETF‘lerine yönelik yorumlamalarından sonra, birkaç firma Spot ETF talebini geri çekti ve bunlardan bazıları Vadeli ETF başvurusunda bulundu. MoneyTree ve Galaxy Digital dahil olmak üzere bir Etherum Vadeli İşlemler ETF’i için başvuruda bulunan birkaç firma oldu. Kripto para borsası FTX’in kurucu ortağı ve CEO’su Sam Bankman-Fried, onaylanacak bir Ethereum Vadeli ETF’inin büyük bir sürpriz olmayacağını söyledi:

“Yakın zamanda Ethereum Vadeli İşlemler ETF’i onayı gelir mi açıkçası bilemiyorum. Ancak buna onay gelirse, bu şaşırtıcı bir gelişme olmaz.”

Her ne kadar Ethereum Vadeli ETF’i ve Spot Bitcoin ETF’ine yönelik piyasada olumlu yorumlamalar yapılsa da SEC’nin ETF’ler hakkındaki duruşu çok net. SEC, ETF’ler arasında yalnızca Vadeli Bitcoin ETF’lerine olumlu bakıyor. Piyasada birtakım ETF’lerin yakın zaman içerisinde onaylanması, oldukça düşük bir ihtimal gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar