X


Piyasa Kıpkırmızı: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Neden Düşüyor?

Kripto para birimleri yeniden düşüşe geçti.
08:33
11 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin dün bir yükseliş grafiği çizmişti ancak bugünkü tabloya bakıldığında 18.000 doların altına gerilemiş bir Bitcoin (BTC) görüyoruz. Yazının yayına hazırlandığı sırada 17.910 dolardan işlem gören BTC, geride bıraktığımız saatlerde 17.633 dolara kadar düştü.

Bitcoin’e ek olarak Ethereum ve altcoin’lerin de ciddi düşüş eğiliminde olduklarını belirtmekte fayda var.

Pozitif sinyallere Rağmen BTC Düşüyor

Aslında Bitcoin’de görülen bu düşüş 2020 yılında yaşanan pozitif gelişmelere ve artan kurumsal talebe rağmen geliyor. Blockhead Capital’in yönetici ortağı Matt Kaye Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla, MicroStrategy’nin 550 milyon dolar değerinde BTC almaya hazır olduğunu ve neden hala Bitcoin’in toparlanamadığını sordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu noktada elde edilen son verilere göre, BTC madencilerinin ellerindeki Bitcoin’leri satmaya başladığını belirtmekte fayda var. CryptoQuant yaptığı bir açıklamada, BTC madencilerinin cüzdanlarından aktarılan BTC oranını izleyen bir veri olan “BTC Madencilerinin Konum Endeksi”nin 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ifade etti.

CryptoQuant’ın açıklamalarına göre, iki büyük işlem gerçekleşti ve bunlardan biri 14,5 milyon dolar değerinde, diğeri ise 215.9 milyon dolar değerindeydi. Dolayısıyla diğer madencilerin de satış yapma potansiyelleri düşünülürse, günümüzdeki düşüşü bu satışların etkilediği düşünülebilir.

Daha Fazla Düşüş Yaşanacak Mı?

Bazı isimler, sürekli artan kurumsal ilgiye rağmen Bitcoin’in daha düşük seviyelere doğru hareket etmeye hazır olduğunu düşünüyor. Piyasanın popüler analistlerinden Mayne of Tether, BTC’nin 19.950 dolarlık yüksek seviyelerde güçlü “SFP” mumları görmesinin, daha fazla kayıp anlamına geldiğini dile getirdi.

Hatta analistin açıklamalarına göre Bitcoin 11.000 dolar ile 13.000 dolar aralığına kadar bile gerileyebilir.

Konsolidasyon Mu, Düşüş Mü?

Yatırımcıların endişelenmesinin bir başka nedeni ise on-chan trendlerdir. Lider bir on-chain analist olan Willy Woo geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki haftalarda konsolidasyon yaşanacağını ya da daha fazla kayıp olma olasılığının yüksek olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Çünkü Woo’ya göre Bitcoin öncelikle bir “sıfırlama” yapmalı. Boğa hareketi ise ancak bu süreçten sonra başlayabilir.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in yanı sıra tüm piyasada şu anda bir düşüş hareketinin hakim olduğunu görüyoruz. Yazının yayına hazırlandığı sırada Ethereum (ETH) yüzde 3,60 ve Ripple (XRP) yüzde 2,91’lik bir düşüşler işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar