reklamı kapat
  • BTC  :  35.988,87 ₺
  • ETH  :  2.439,29 ₺
  • BCH  :  4.600,28 ₺
  • XRP  :  3,47 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 35.988,87
  • ETH 2.439,29
  • BCH 4.600,28

Venezuela Parlamentosu Petro’yu Yasa Dışı İlan Etti

10 Ocak 2018
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya
crowd
Venezuela Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro tarafından desteklenen Petro’nun, ülkenin anayasasına uymadığı için yasa dışı olduğunu söyledi.

Venezuela Ulusal Meclisi, Salı günü yapılan açıklamada, ülkenin petrol destekli kripto parasını yasa dışı ilan etti. El Universal’da ki habere göre, parlamenterler oy birliğiyle “Petro’nun çıkarılması konusunda mutlak geçersizlik” kararına vardılar. Konuyla ilgili, Milletvekili Carlos Valero;

Meclisimiz dünyaya, hükümetin getirmek istediği kripto paranın illegal olduğunu gösterdi. Ayrıca parlamento bu kararla, kamuoyunun tuzağa düşmesini de engelleyecek.

Ayrıca Milletvekili Williams Davila da, parlamentonun Petro’yu kınadığını söyledi. Davila, hükümetin, finansal yaptırımlardan kaçmak ve yasa dışı işlemleri meşrulaştırmak için Anayasa’ya aykırı bir süreci başlattığını da sözlerine ekledi.

Petro Başlamadan Bitti

Venezuela’nın kripto parası Petro’nun üretileceği, Aralık ayının başlarında Maduro tarafından duyurulmuştu. Açıklamanın hemen ardından, Maduro tarafından kripto para projesi için 5 milyar varil ham petrol tahsis edildi. Geçtiğimiz Cuma günü de 100 milyon Petro siparişi veren Maduro, 14 Ocak’ta Petro’nun teknik incelemesini sunacağına söz verdi. Maduro’nun planına göre, Petro’nun başlangıç fiyatı , Venezuela’nın geçen hafta 59.07 dolardan kapattığı petrol ve yakıt ihracatının değerine bağlanacaktı.

Ancak bu yıl seçimler tekrarlanacağı için parlamento üyeleri yatırımcıları uyardı. Meclis üyelerinin uyarısına göre, Petro projesi başarılı bir şekilde başlasa bile eğer Maduro tekrar göreve gelemezse proje hükümsüz ve geçersiz sayılacak.

Bunlarla beraber Petro’nun gerçek anlamda bir kripto para olacağından şüphe duyanlarda var. Parlamento üyesi Jorge Millan, “Bu bir kripto para değil, Venezuela petrolünün ön satışıdır. Ayrıca yolsuzluk için özel hazırlanmıştır.” diyor.

Prensa Latina’nın haberine göre, Ulusal Meclisin Petro’yu yasa dışı ilan etmesinin ardından Maduro, halkı, bu kararı aktif olarak reddetmeye çağırdı.

Kaynak: news.bitcoin.com

ETİKETLER
loading...