X


Paris Saint-Germain Kripto Para Sektörüne Giriyor

Spor dünyasının kripto para sektörüne olan ilgisi hepimizin malumu… Dünyaca ünlü Fransız kulüp de bu kervana katılan son futbol kulübü oldu…
12:00
11 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkenin en büyük liginde oynayan ve Fransa’nın en popüler futbol takımı olarak bilinen futbol kulübü Paris Saint-Germain (PSG) bugün, bir token ekosistemi başlatmak için Blockchain platformu socios.com ile ortaklık kurduğunu açıkladığı.

İspanyolca’da üye ya da yardımcı anlamına gelen Socios kendisini, Real Madrid ve FC Barcelona’nın kalabalık yönetim konseptinin sayısallaştırılmış ve token’laştırılmış bir formu olarak tanımlanıyor. Ayrıca bu platform bir Blockchain girişimi olan chiliZ tarafından da destekleniyor. ChiliZ’nin en büyük destekçilerinden biri ise dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance… Bununla beraber chiliZ’nin bugüne kadar 66 milyon dolar fon topladığı da biliniyor.

PSG’nin bu platformla yaptığı ortaklık sayesinde başlatılacak olan Fan Token Offering (FTO) taraftarlara, kulübün markasını taşıyan Saint Germain token’larına ulaşma imkanı sağlayacak. Ayrıca bu token sahipleri alınacak kararlarda oy kullanma hakkına da sahip olabilecek. Takımın “kozmetik” kararlarında (kulübün kıyafet rengi, stadyum müziği ve logosu gibi) ve belirli spor görünümleriyle ilgili (ayın oyuncusu, dostluk maçları ve yaz turları gibi) taraftarlar oy kullanabilecek.

Öte yandan bu sınırlı token mekanizması kulübün mevcut yapısını kripto paralara bağlamıyor ama kripto paralar yoluyla taraftar katılımını arttırmayı ve onların deneyimlerinden faydalanarak para kazanmayı amaçlıyor.

PSG’nin Baş Ortaklık Sorumlusu Marc Armstrong düzenlenen bir basın açıklamasında konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

Paris Saint-Germain, kripto paraların getireceği fırsatlardan güçlü bir şekilde faydalanmaya kararlı. Bu devrim niteliğindeki teknolojinin kulübün genel iş stratejisi ve taraftar kitlemizle etkileşim kurma şeklimiz üzerinde önemli etkisi olacağını düşünüyoruz.

Saint Germain fan token’larının socios.com piyasası üzerinde yalnızca chiliZ token’ına karşı işlem göreceği paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Kulübün FTO’sunun gelecek futbol sezonu başlamadan önce gerçekleşeceği de açıklandı. Ancak token fiyatları henüz belli değil…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar