X


“Önümüzdeki 3-5 Yılda Burada Kripto Para Kalmayacak”

Kripto paraların düşüşe geçmesiyle ayıların mikrofon iştahı bir kere daha kabardı.
22:00
21 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bank of Thailand (Tayland Bankası) yöneticisi, ülkede önümüzdeki 3-5 yılda kripto para kullanılmayacağını belirtti. Veerathai Santiprabhob kripto paraların bazı ülkelerde başarıya ulaşsa da uygulamasının göründüğü kadar kolay olmadığını kaydetti. Buna sebep olarak teknolojiyi ve insanların benimseneme isteğini gösterdi.

Bu başarıya rağmen Santiprabhob 3-5 yıla kadar kriptoların kullanılacağına inanmıyor. Banka tarafından basılan kripto paranın da en az 3 yıl daha söz konusu olmayacağını düşünüyor.

Bu sırada diğer ülkeler yerli ve milli kripto para geliştirmeyi düşünüyor. Örneğin İsveç. E-krona basmak isteyen İsveç’te Riksbank geçen yıl konu üzerinde araştırmalara başlamıştı. İsveç’te nakit para kullanımının hızla düştüğünü not etmekte fayda var.

Ancak Riksbank insanların güvenilir bir para formuna ihtiyaç duyduğunun farkında. Banka e-kronayla bu ihtiyacın karşılanacağını ancak bunun zaman alacağını not düşüyor. Santiprabhob’a göre ise önce insanların devlet tarafından basılan kripto para fikrine hazırlıklı olması gerek.

Bununla birlikte Avrupa Parlamentosu’nun temmuz raporunda bu konuya ilişkin şu ifadeler geçiyor:

Bankalar, hatta merkez bankaları tarafından geliştirilen izinli kripto paraların ortaya çıkması, rekabetçilerin sayısını artıracak ve uluslararası kripto para piyasalarındaki rekabet seviyesini yeniden tanımlayacaktır.

Santiprabhob’a göre Tayland kendi dijital parasını basmayı düşünmüyor ancak finansal kurumlar arasındaki ödemeler için kripto paraları araştırıyor. Santiprabhob bunun yanı sıra finansal kurumlarda ilk kripto para kullanımının 2019’un ilk 3 ayında gerçekleşmesini umuyor.

Öte yandan Tayland Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, kripto paralar ve ICO’lar için geçerli düzenlemeleri haziran ayında tanıttı.

Kaynak: livebitcoinnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar