reklamı kapat

Nouriel Roubini: Bitcoin Tamamen Dolandırıcılık!

Roubini, Bİtcoin'in dolandırıcılık olduğunda iddialı.
20:00
10 Mayıs 2020

Ünlü Bitcoin (BTC) düşmanı ve ödüllü ekonomist Nouriel Roubini, BTC/USD işlem çiftinin düşüşünü fırsat bilerek Twitter üzerinden yine BTC aleyhinde açıklamalarda bulundu. Bitcoin 10 Mayıs tarihinde dakikalar içerisinde %15 değer kaybetti ve bir buçuk haftalık yükselişini adeta bir anda sildi.

Daha önce Bitcoin’i her düşüşte eleştiren ve bunun bir dolandırıcılıktan ibaret olduğunu belirten Roubini de bunu fırsat bilerek BTC’nin asıl düşüş sebebine dayalı olarak sert açıklamalarda bulundu. Roubini’ye göre 7 dakika içerisinde düşüşü tetikleyecek hiçbir sebep olmadan %15 değer kaybeden BTC tamamen manipülasyona dayalı bir piyasaya sahip.

Bitcoin Piyasası Maniple Ediliyor

Kripto para borsalarının da devamlı olarak sahte hacim rapor ettiğini ve Bitcoin’in pump ve dump ile devamlı balinaların işlem yaptığı bir piyasadan ibaret olduğunu ima eden Roubini, kripto para piyasalarının “tamamen dolandırıcılık” olduğunu vurguladı.

Aslında kripto para borsalarının ürettikleri sahte hacim hakkında daha önce hem geleneksel finans piyasasından hem de kripto para piyasasından birçok kurum benzer araştırmalar yapmış ve Roubini’nin söylediğine benzer sonuçlar elde etmişti. Nitekim CoinMarketCap üzerindeki borsa hacim verilerine de bakıldığında adı hiç duyulmayan borsaların rekor hacme ulaştıklarını rapor ettikleri de görülebilmekte.

Buna rağmen geleceğin parası olarak görülen BTC’ye sadece balinaların gerçekleştirdiği manipülasyon nedeniyle sahtekarlık damgası vurmak oldukça ağır bir itham. BTC piyasası şu an için altın veya borsalar gibi geleneksel piyasalara kıyasla çok daha sığ ve likiditesi az. Bu da balinaların rahatlıkla piyasayı maniple etmesini sağlıyor ancak gelecekte daha fazla kullanım ve kullanıcı ile bunun değişeceği biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.