X

NFT’ler, Neden Kripto Para Birimlerinden Daha Riskli Bir Yatırım Olabilir?

NFT'ler neden kripto para birimlerine nazaran daha riskli bir yatırım aracı olabilir? Bir yatırım aracının likidite seviyesi, neden önemlidir?
20:07
1 Ekim 2021

NFT‘ler (non-fungible token), yapısı gereği eşsiz, benzersiz tokenlardır ve bu özellikleri de onların düşük bir likidite seviyesine sahip olmasına neden olmaktadır.

Ekonomik Krizlerde Likidite Seviyesinin Önemi

2008 mali krizinden kurtulan yatırımcılar, sık sık likiditenin önemini vurguluyor. Ekonomik durgunluğun baş gösterdiği dönemlerde, alıcılar ortadan kaybolur. Satıcılar ise fiyatlar daha da düşmeden elindeki varlıkları çılgınca satmaya başlar. Böyle dönemlerde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da, risklerini en aza indirmek maksadıyla, daha çok hazine bonoları gibi yatırım araçlarına yönelir.

Herhangi bir kripto para birimi olan her yatırımcı, istediği gün ve saatte, herhangi bir borsada satış emri girerek, aynı vakitte aynı fiyattan alış emri giren başka bir yatırımcıya, sahip olduğu kripto varlıkları kolayca satabilir. Buna karşılık olarak NFT‘ler, benzersizdir ve burada satıcılar ile alıcıları bir araya getirmek daha zordur.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

 

NFT’lerin Düşük Likidite Seviyesi

NFT’ler, eşsiz benzersiz olmaları sebebi ile, kripto para birimlerine nazaran çok daha düşük bir likidite seviyesine sahiptir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, koleksiyonerlerin genellikle spekülatif piyasalarda işlem yapmak yerine, NFT’lerini korumak istemeleridir. Ek olarak, NFT’lerin her satış için küçük bir potansiyel katılımcı havuzu ile piyasalarda iki taraflı olarak alınıp satılması da, bir diğer sebep olarak gösterilebilir.

Satıcılar tarafından sunulan farklı NFT’leri karşılaştırmanın zorluğu ve alıcılar tarafından verilen teklif sayısının düşük olması nedeniyle, toplam işlem sayısı azdır. Bu durum da, her bir NFT’nin değerini belirlemeyi zorlaştırır. Piyasaların, yükseliş trendinin tersine hareket etmeye başlaması durumunda, NFT sahibi yatırımcıların, elindeki bu eşsiz benzersiz tokenları satması, herhangi bir kripto para yatırımcısının elindeki varlıkları satmasından zor olacaktır. Belki de birçok NFT yatırımcısı ekonomik krizlerin baş gösterdiği dönemlerde, elindeki tokenları değerinin çok altında satmak zorunda kalacaktır. Bu durum, NFT‘lerin kötü bir yatırım aracı olduğunu göstermez, yalnızca likidite seviyesinin düşük olduğunu ve dolayısıyla bir risk barındırdığını gösterir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar