X


New York Başsavcılık Ofisi Bitfinex’in Argümanlarını “Çağdışı” Olarak Nitelendirdi

NYOAG’den Bitfinex’in temyiz talebine cevap geldi...
13:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

New York Başsavcılığı Ofisi (NYOAG) geçtiğimiz günlerde 4 Aralık’ta New York Temyiz Mahkemesi’nde Bitfinex tarafından yapılan temyiz başvurusuna yanıt veren ve borsa argümanlarını “çağdışı”, “kaybedilmiş” ve “değersiz” olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı.

Geniş Yetki Alanı

Söz konusu temyiz Bitfinex’in, NYOAG kapsamında devam eden ve Martin Yasası altında yer alan yer alan menkul kıymetler ve emtialar ile ilgili bir dolandırıcılık girişiminde bulunması iddiası üzerine yapılmıştı. Devlet, yasal yasal işlemlere ilişkin bir karar vermeden önce soruşturma kapsamında, belge ve tanıkların da dahil olmak üzere New York eyaletinde yasa uyarınca geniş bir yetkiye sahip olduğunu ifade ediyor.

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi NYOAG, Bitfinex’in yasadışı bir şekilde 850 milyon dolarlık mali bir açığı kapatmak için orijinal olarak ABD Doları tarafından bire bir desteklendiği iddia edilen Tether stablecoin rezervlerini kullanmış olabileceğini ileri sürüyor. Devlet, nakit rezervinin daha da azalmasını önlemek ve Bitfinex’ten belge talep etmek için borsaya karşı bir mahkeme emri çıkarttırdı. Ancak Bitfinex bu kararı temyize gönderdi.

Bitfinex Yanlış Anlıyor

Bunun yanında devlet, Bitfinex’in temel mantığının yanlış olduğunu ve Martin Yasası tarafından verilen gücü ve statünün hizmet ettiği amacı yanlış algıladığını savundu ve şu ifadeleri kullandı:

Temel bir yanlış anlama tüm katılımcıların argümanlarına yayılmış görünüyor. Katılımcılar, NYOAG’nin soruşturmasını durdurma hakkına sahip olduklarına inanıyor gibi görünüyor. Yargıtay, katılımcıların argümanının geriye dönük olduğunu doğru bir şekilde kabul etti. Ancak § 354’ün amacı NYOAG’ın menkul kıymetlerle ilgili içi boş iddiaları destekleyerek gerçekleri ortaya çıkarmaktır.

Kısacası yapılan açıklamalara göre bu dava Bitfinex’in yasaları ihlal edip etmediği ile ilgili değil. Bunun yerine, NYOAG’in olası ihlalleri araştırmak ve böyle bir soruşturma sırasında kanıt toplamak için gücü olup olmadığı ile ilgili…

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar