X


Nasdaq, DefiChain’e Fiyat Bilgisi Sağlayacak!

Nasdaq, tokeniz edilmiş hisse senetlerinin alınıp satılması için DeFiChain'e fiyat bilgisi sağlayacak.
15:15
10 Eylül 2021

Tokenize edilmiş hisse senetleri, düzenleyici bir bakış açısıyla birkaç aydır çalkantılı geçiyor, ancak görünüşe göre bu, eski finansal devleri ve merkeziyetsiz finans (DeFi) savunucularını yeni anlaşmalar imzalamaktan alıkoymadı. Bloomberg bugün Nasdaq, Finnhub ve Tiingo’nun fiyat bilgilerini Bitcoin (BTC) ağı üzerine kurulu bir DeFi platformu olan DeFiChain’e sağlayacağını bildirdi. DeFiChain, Tesla, Amazon ve Apple gibi borsada işlem gören belli başlı firmaların temel fiyatlarına karşılık gelen tokenize hisse senedi alım satım imkanı sunar. Bu modelde yatırımcılar, geleneksel olarak hisse senedi satın almak yerine, istedikleri miktar kadar kesirli bir şekilde bu hisse senetlerinden alıp, bu hisse senetlerine yatırım yapabiliyorlar. Bu modelin benzeri Binance tarafından bu yılın başlarında başlatılmıştı fakat kısa süre içerisinde bu tokenize edilmiş hisse senetlerinin faailyeti durduruldu.

Amaç, Yatırımcıların Kâr Edebilmesine İzin Vermek

Tokenize edilmiş hisse senetleri, kripto para birimleri tarafından teminatlandırılarak aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. 7 gün 24 saat işlem yapılabilen tokenize bir hisse senedinin satın alınması, dayanak varlığının sahipliğini yatırımcıya vermez, aksine varlığın fiyat hareketlerinden potansiyel olarak kâr etmelerine izin verir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

DeFiChain tarafından sunulan merkezi olmayan hisse senedi alım satım sistemi, yerel bir token olan DFI’nin yanı sıra Bitcoin ve dolara sabitlenmiş stabilcoin USD Coin’i (USDC) kullanır. Platformun kurucu ortağı Julian Hosp, bunun geleneksel piyasalardan bıkmış birçok kişiye kapı açacağını söyledi. Yine de Hosp gibi savunucuların, regülatörlerin DeFi alanına karşı olan artan ilgisiyle giderek daha fazla mücadele etmesi gerekecek.

SEC’den Uniswap’a İnceleme

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dünyanın en büyük merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX), Uniswap’ın arkasındaki girişimi araştırdığı ortaya çıktı. Artan regülasyon baskısına atıfta bulunan platform, Temmuz ayı sonlarında düzinelerce token ve tokenize edilmiş hisse senedini listeden çıkarmak için harekete geçmişti.

Aynı ayın başlarında, Binance’in Tesla ve Coinbase gibi firmalardaki hisse senetlerinin küçük bir kısmını temsil eden oldukça popüler hisse senedi tokenlerinin satışları, Hong Kong’un menkul kıymetler regülatörünün baskısı ve Avrupa ve İngiliz regülatörlerinin teklifi incelediklerine dair daha önceki raporların ardından aniden askıya alınmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar