X


MYK Toplantısında Gündem Kripto Paralar Oldu! Neler Konuşuldu?

Kripto paralar ve metaverse konusu gündemdeydi. Ömer Çelik bu platformlara karşı uyardı!
19:12
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ömer Çelik, MYK toplantısı sonunda kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik kripto para düzenlemelerinin kapsamıyla alakalı bazı detaylara değindi. Önümüzdeki haftalarda meclise gelmesi beklenen taslak metin ülkemizdeki milyonlarca kripto para yatırımcısını etkileyecek.

Ömer Çelik Kripto Para Açıklaması

AK Parti’de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlığında toplandı. Gündemde ise salgın, ekonomi, iç ve dış gelişmelerinin yanı sıra kripto paralar vardı. MYK sonrasında basın açıklaması yapan Ömer Çelik, toplantıda metaverse hakkında bir sunum yapıldığını konunun etraflıca incelendiğini söyledi.

Kripto paraların yakından izlenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Çelik, Türkiye’nin bu alanda bir pazar olmaktan ziyade üreten ülke olması gerektiğine dikkat çekti. Metaverse’ün gelecekte daha yaygın olacağı fikri MYK’da da konuşulmuşa benziyor.

Ömer Çelik şunları söyledi;

“Sunumun ikinci bölümü Metaverse kavramıyla ilgiliydi. İnsan hayatına ve ekonomiye dönük etkileri konusunda bir sunum yapıldı. Türkiye bu alanda tüketici değil, üreten taraf olmalıdır”.

Kripto Para Düzenlemesi

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkladığı gibi kripto paraların düzenlenmesi için bir forum da düzenlenecek. Kripto paralar ve metaverse temasıyla düzenlenecek bu forum Cumhurbaşkanlığı başkanlığında yapılacak.

Bunların felsefesi, siyasi boyutları ve ekonomik etkilerinin ele alınacağını açıklayan Ömer Çelik potansiyel risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

“Ham kazanımları hem de riskleri konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyor. Sadece ülkemiz vatandaşlarının değil insanlığın geri kalanında da bu bilincin oluşmasına öncülük edilecek. Kripto paralar ve blockchain’ler gibi çok sayıda farklı konu başlığı var bunların ele alınması gerekiyor”.

Tüm ekosistemi kastederek getirilerin yanı sıra risklere de dikkat çeken Ömer Çelik, hukuki düzenlemenin son derece önemli olduğunu söyledi.

“Cumhurbaşkanımız tüm bu konuların hukuki altyapılarının çalışılması yönünde talimat verdi. Toplantının ağırlıklı olarak metaverse alanında yoğunlaştığını gündemin bu çerçevede oluştuğunu söyleyebilirim. Metaverse üzerinde yapılan arsa alım satımları da gündemimizde yer buldu”.

Anlaşılan o ki harita üzerinden parsel parsel metaverse (!) satan projeler hükümetin yakın takibine girdi. Daha önce birçok kez internet sitemiz üzerinden bu platformların çok ciddi riskler barındırdığı bilgisini paylaşmış gerçek metaverse felsefesinden uzak olduklarını söylemiştik.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar