X

Modena’nın Aşı Haberi Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Aşı haberi Bitcoin'e düşüş getirebilir.
17:14
16 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 16.324 dolardan işlem görmekte ve kesinlikle bir gün öncesine kıyasla çok daha iyi bir konumda. Bitcoin fiyatı Pazar günü sert bir düşüş yaşasa da bu durumdan kurtulmayı ve toparlanmayı başarmıştı. BTC/USD işlem çifti son dakika olarak gündeme yansıyan Modena’nın Koronavirüs aşısından ise olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Modena’nın Koronavirüs Aşısı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Kısa süre önce Pfizer’in BioNTech ile ortaklaşa geliştirdiği Koronavirüs aşısından müjdeli haber gelmişti. İki önemli Türk bilim insanı tarafından önderlik edilen BioNTech’in Koronavirüs hastalığına karşı %90 önlem sağlayan aşıyı bulduğu duyuruldu. Pfizer’in hisseleri tahmin edileceği gibi bu haber ile inanılmaz bir yükseliş yaşarken Bitcoin fiyatı ise çakıldı.

Bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin fiyatı, altın, gümüş ve bunun gibi diğer varlıklarla beraber sert düşse de BTC’nin toparlanması daha kısa sürdü ve yeniden yükseliş sinyalleri görülmeye başlandı.

BTC Fiyatı Koronavirüs Aşısı İle Düşebilir

Bitcoin fiyatının düşüş sebebi ise yatırımcıların bununu altın ile korelasyona sahip olduğunu düşünmeleri olarak biliniyor. Bitcoin fiyatı Pfizer aşısı ile sert çakılırken Modena’nın bugün yaptığı ve hastalığa karşı %95 oranında önlem sağladığı belirtilen aşı haberi ile yerinden bile oynamadı.

Bunun aslında geçtiğimiz hafta görülen düşüşten sonra Bitcoin fiyatının sert toparlanması ile ilgisi olabilir. Piyasa düzeldikçe ve insanlar artık riskli varlıklara yöneldikçe Bitcoin ile altcoinlerin ise hareketlenmesi muhtemel. Ancak Bitcoin ve altın arasındaki pozitif korelasyon bugün içerisinde BTC fiyatında kısa vadeli bir düşüş yaşatabilir.

BTC İçin Kritik Destek 14.900 Dolar

Eğer Bitcoin fiyatı 14.900 dolar desteğinin altına inmezse, aşı haberi veya bunun gibi diğer olumsuz haberler ciddi bir düşüş etkisi yaratamayacaktır. Bilim insanı Emrah Altındiş ise konu hakkında yaptığı açıklamada asıl verilerin henüz gelmediğini vurguladı.

Altındiş, konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

“Henüz Faz 3 çalışması sürüyor, ilk sonuçları oldukça olumlu ve çok umut verici ama tamamlanmasını bekleyip, sonuçlara o zaman bakmak gerekiyor. Öte yandan bu asinin ya da Modena’nin yaptığı mRNA tabanlı aşılarının -80 C de muhafaza edilmesi gerekiyor, dağıtım için büyük zorluk.”

Bu açıklama da piyasaların söz konusu aşıya neden ani bir tepki vermediğini gösteriyor. Bitcoin fiyatının aşı kesinlik kazandıktan sonra hafif bir düşüş yaşayacağı tahmin edilse de bu çok uzun soluklu olmayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar