Milyarlarca İnsan Kripto Ekosistemine Girecek! Yakın Gelecekte Olacaklar!

Her dönemde insanları kripto para ekosistemine çeken büyük hype'lar oldu. Ancak önümüzdeki dönem çok daha büyük kitleler kripto paralarla tanışacak!
19:00
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para ekosistemi her geçen yıl büyüyor. Sisteme dahil olan yatırımcıların tamamı yeni çıkan konseptler sayesinde ekosistemle tanışıyor. Bundan birkaç yıl önce Bitcoin (BTC) ve bilindik bazı kripto paraların fiyatını hızla katlıyor olması insanların dikkatini çekti. Bugünlerde ise NFT, Metaverse ve Meme tokenler ile daha fazla insan kripto paraları tanıyor. Yakın gelecekte kripto para ekosistemindeki insan sayısı milyarlar ile ifade edilecek.

İçerik Rehberi

Meme Tokenler

Kripto paralarla nasıl tanıştınız? Bu yıl milyonlarca insan sadece Dogecoin gibi meme tokenler sayesinde kripto paraları duydu. Dünyanın birçok bölgesinde Dogecoin, Bitcoin ve Ethereum’dan daha popüler, peki ama niye? Elbette henüz çok yeni olan bu pazarın sağladığı avantajlar sebebiyle, insanlar geçmişte kaçırdığı fırsatları artık yakalamak istiyor.

Dogecoin gibi şaka coinlerden çok sayıda insanlar servet diye tabir edebileceğimiz paralar kazandı. Sadece 100 dolar yatırım yapan ve birkaç yıl bekleyen yatırımcılar toplam sermayelerini milyonlarca dolara ulaştırdı. Özellikle TL bazlı düşünürsek kazançlar on milyonlarca TL’yi aştı. Çevrenizde benzer kazançlar yakalayan insanları görüyor olmak sizi bu ekosistemin bir parçası olmaya itti. Çevresinde böylesi başarı hikayeleri göremeyenler ise internet aracılığıyla bu insanları gördü.

Örneğin Glauber Contessoto, çok eski bir tarihte değil bu yıl 0.045 dolardan yaklaşık 5 milyon adet Dogecoin aldı. Toplam yatırımı 225 bin dolardı ve Mayıs ayında 3,5 milyon dolarlık bir servete sahip oldu. Sadece 69 günde milyon olan Contessoto yüzbinlerce insanın kripto paralarla ve özellikle Dogecoin ile tanışmasına sebep oldu. Bu yılın ilk iki çeyreğinde insanların kripto paralara akın etmesinde meme tokenlerin etkisi ciddi anlamda fazlaydı.

Metaverse

Bu yılın en bomba haberlerinden biri Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıydı. Milyarlarca kullanıcısıyla birlikte metaverse dünyasına girmeye hazırlanan Facebook çok fazla insanın kripto paralarla tanışmasını sağladı. MANA, LAND gibi metaverse tokenleri ciddi sayıda yeni yatırımcının akınına uğradı. İnsanlar Facebook’un oluşturacağı sanal evreni araştırırken bir yandan alternatiflerine ulaştı.

Peki metaverse yatırımı yapan ve kripto paralarla yeni tanışan insanlar alternatiflere yönelmeyecek mi? Bana kalırsa birçok köklü kripto girişimi metaverse vizyonunu açıklamak zorunda kalacak. QTUM geçtiğimiz gün bunu yaptı. Eğer daha fazla kripto para bu alanda çalışma başlatırsa çok sayıda yeni yatırımcı kripto para ekosistemine akın edecek.

NFT

Meme token, Metaverse ve NFT bunların ortak özelliği nedir? Hepsi blockchain tabanlı ve tamamı kripto paralarla hiç alakası olmayan insanlara da ulaşıyor. Tüm bu alt başlıklar devasa kripto ekosistemini oluşturuyor. Kripto paralarla nasıl tanıştınız? Eğer 2017-2018 yılları ve öncesiyle Bitcoin ve bilindik kripto paraların yükselişi sizi cezbetmiştir. Eğer bu yıl tanıştıysanız büyük ihtimalle Dogecoin’in kısa sürede insanları nasıl zengin ettiğini duymuşsunuzdur. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise Shiba Inu (SHIB) tarzı yeni Dogecoin’lerin aynı fırsatı yeni gelenlere sunduğunu görmüşsünüzdür.

Eğer son birkaç ay içinde ekosisteme girdiyseniz, nedir bu metaverse, geleceği var mı diye araştırma yaparken kendinizi burada bulmuş olabilirsiniz.

Peki bundan sonra? Metaverse ve meme tokenler halen milyonlarca insanın kripto para ekosistemine girmesini sağlıyor. Ancak daha fazlası var, elbette NFT!

Meme tokenler kadar hatta daha fazla para kazandırıyor. Çok fazla insanı zengin etti ve herkes bu fırsatın peşinden koşuyor.

Snoop Dogg, bu ismi duymayanınız var mı? Yakın zamanda “Dogg’la bir yolculuk” isimli koleksiyonunu yayınladı. Ne kadar para kazandığı umurunuzda olmasın. Yaklaşık 20 milyon Twitter takipçisi olan dünyanın en popüler isimlerinden biri NFT reklamı yapıyor. Milyonlarca insan nasıl NFT alıp satacağını öğrenmeye çalışıyor. Ekosistem Snoop Dogg fanlarıyla büyüyor.

Eminem’in Shady Con isimli koleksiyonu, Ellen DeGeneres tarafından ihtiyaç sahipleri için yayınlanan koleksiyon, Kanadalı sanatçı The Weeknd tarafından “yayınlanmamış şarkılar” isimli koleksiyon ve daha onlarcası yüz milyonlarca insana NFT kavramını öğretti. Paris Hilton, Tony Hawk, Shawn Mendes, Katy Perry, Cara Delevingne ve Cara Delevingne aynı şekilde fanlarına NFT koleksiyonlarını duyurdu.

Dünyanın en fazla takip edilen isimleri, sanatçıları kripto para ekosistemi için parayla yaptırılamayacak derecede büyük bir PR kampanyası başlattı. Üstelik bu kampanyayı hiçbir şirket veya yatırımcı finanse etmiyor. Kendi fanları bu koleksiyonlar sahip olmak için sıraya giriyor.

Türkiye’den örnekler yok mu? Elbette var, Cem ve Can Yılmaz kardeşler, Emre Aydın ve Manga bunların dışında onlarcası insanlara NFT’leri öğretiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar