Son Dakika: FED Başkanı Açıklama Yapıyor! Bitcoin (BTC) Harekete Geçti!

Başkan Powell konuşmaya başladı. Konuşmanın önemli başlıklarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz.
22:31
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugün 22:00 itibariyle FED’in açıklaması yayınlandı ve faiz artırımına gidilmedi. Varlık alımlarının azaltılmasıyla alakalı önemli bir karar alan FED, varlık alımlarını 30 milyar dolar azaltmaya karar verdi. En önemli detay enflasyonla alakalı “söylenmeyenlerdiFED bu toplantıda ilk defa mevcut enflasyonun geçici olduğu ifadesini kullanmadı. Bu durum da pandeminin etkisiyle geçici olduğu söylenen enflasyonun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

FED Başkanı Powell Konuşuyor

Bugün 22:30 itibariyle FED Başkanı Powell konuşmaya başladı. Bitcoin (BTC) konuşma öncesinde 49.300 dolara kadar yükselmişti. Powell eğer kripto paralar, regülasyonlar veya stablecoin üzerine yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunursa bu durum fiyatı büyük ölçüde etkileyecektir. Şu an konuşmasına devam eden FED Başkanı‘nın açıklamalarından önemli detayları anlık olarak sizinle paylaşıyoruz. Sayfayı yenileyerek yeni açıklamaları anlık biçimde takip edebilirsiniz.

FED Başkanı Powell’in konuşmasının önemli kısımları ise şöyle:

 • Ekonomik aktivitemiz bu yıl sağlam biçimde yükselme yolundadır.
 • Yeni varyant görünüm için risk oluşturuyor. (Omicron)
 • Ekonomik görünümdeki değişiklikler varlık alımlarının hızla azaltılmasını destekliyor.
 • Hızlı ekonomik büyüme bekliyoruz.
 • İşverenler artık işçi bulmakta güçlü çekiyor ve ücretler son yılların zirvelerine ulaştı. İşgücü piyasasının güçlenmeye devam edeceğine inanıyoruz.
 • Salgının etkisiyle insanların bir kısmının iş aradığını kabul ediyoruz.
 • Darboğaz ve arz kısıtlamaları beklediğimizden daha büyük ve uzun ömürlü oldu.
 • Enflasyon uzun vadeli %2 hedefimize ulaşacak. Önümüzdeki yıl sonuna kadar enflasyonun %2 seviyesinde olmasını bekliyorum. Yüksek enflasyonun bir sorun olduğunu kabul ediyoruz.
 • Enflasyonu dizginlemek için elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz.
 • Faiz oranları, maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalacak. (Bunun için mücadele edeceğiz)
 • Mart ortasına kadar daralmayı bitirmek istiyoruz, ekonominin artık sürekli artan bir desteğe ihtiyacı yok.
 • İş gücüne katılım oranı hayal kırıklığı yarattı.
 • Ekonomi şu an iyi fakat yavaşlarsa faiz artırımları da gecikecektir.

Genel olarak yapılan açıklama piyasalara güven vermeyi hedefliyor. Enflasyonun geçiciliği konusu önceki toplantılardaki gibi ifade edilmiyoruz. En azından önümüzdeki yıl sonuna kadar enflasyonun normalleşmeyeceği kabul edildi. Saat 22:51 itibariyle ABD Doları endeksi (DXY) 0,2 puan düşmüş görünüyor.

Bitcoin (BTC)

FED Başkanı yazı hazırlandığı sırada konuşmasına devam ediyor. Varlık alımı azaltmaları bitmeden faiz artışlarına gidilmeyeceğini açıklayan Powell genel olarak kriptolar lehine açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki yıl 3 faiz artırımı ön görülüyor yani ilk iki çeyrek içinde varlık alımlarının sıfırlanması ihtimali bulunuyor.  Bitcoin (BTC) bu açıklamalar yapılırken çoğunlukla 48.500 dolar seviyelerinde sabit seyrediyor. Gazeteciler tarafından sorular sorularda şimdiye kadar konu kripto paralara gelmedi.

Bitcoin (BTC) bir süredir FED toplantısı sebebiyle baskılanıyordu eğer açıklamanın seyri bu şekilde devam ederse fiyat ilerleye saatlerde 50.000 doların üzerine yeni bir atak başlatabilir. En azından radikal bir karar açıklanmamış olması bu noktada Bitcoin boğalarını destekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar