Güçlü Ekibi İle Yeni Bir NFT Marketplace: Fractal Nedir?

Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan ve güçlü bir ekip, oyun endüstrisi ile NFT pazar yeri alanını birleştiriyor. Fractal yakında kullanıcı ile buluşacak.
22:37
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Non-fungible token (NFT), metaverse, Web 3.0, play-to-earn ve NFT marketplace… 2021 yılında hem dünyada hem kripto para ekosisteminde bu terimleri sıkça duyduk. Tüm bu terimler aslında daha önce bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir geleceğin bir parçası gibi geliyor kulağa. Metaverse’lerde yaşamak, her şeyi NFT olarak almak ya da satmak, oyun oynayarak para kazanmak ve interneti yönetmek… Sizce de çok heyecanlı değil mi?

Ayrıca sadece bu terimleri duymakla ya da altı boş şekilde zikretmekle de kalmıyoruz, dünyaca dev firmalar, önemli şirketlerin arkasındaki isimler, teknoloji şirketleri artık tamamen yeni yeni oluşan ve aslında bilinmezlerle dolu olan dünyaya yönelmiş durumda. Birçok firma metaverse projeleri üzerinde çalışırken, NFT alanında da çalışan da pek çok önemli isim bulunuyor. Şu anda heyecan verici metaverse’ler inşa ediliyor ve bu metaverse’lerde her şey NFT olarak sunuluyor. Dolayısıyla bu NFT’lerin satışlarının gerçekleştiği marketplace’ler yani pazaryerleri de günden güne popüler hale geliyor.

Günümüzde OpenSea ve Rarible gibi platformlar NFT pazaryeri sektöründe lider konumda yer alıyorlar. Ancak Fractal, NFT pazaryeri sektörüne tamamen farklı bir soluk getirmeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

Tüm bunlara ek olarak bu yazının sponsorlu bir yazı olmadığını, sadece ilgimizi çeken bir projeyi sizlerle paylaşmak için hazırladığımız bir yazı olduğunu belirtmek isterim.

Fractal: Oyun NFT’leri İçin Pazaryeri

Öncelikle Fractal projesinin ekibinin oldukça güçlü olduğunu belirtmek istiyorum. Fractal’ın başında, Twitch’in de kurucu ortağı olan Justin Kan bulunuyor. Kan, Fractal’a “yıldızlardan oluşan bir girişimci ekibi ile başladıklarını ifade ediyor. Ekipte; önceleri Zynga Asya’nın başkanı olan ve sonrasında XPD Media’yı kurup Zynga’ya satan Robin Chan, Google Drive’ın kurucu ortağı ve Shopify’ın danışmanı David Wurtz, daha önce Fast ve Shopify’da çalışmış yirmi yıllık bir e-ticaret deneyimine sahip olan Mike Angell bulunuyor.

Kan ise 2013 yılından bu yana kripto para yatırımı yapıyor ve Theta ve Audius gibi projelerde danışman olduğu biliniyor. Kan Fractal ile ilgili paylaştığı bir blog gönderisinde, “Kariyerimin çoğunu oyunlar, içerik oluşturucular ve oyuncular arasında bağlantı kurmaya çalışarak geçirdim. Twitch zaten metaverse’ün büyük bir parçası. Gittikçe daha fazla insan hayatlarının önemli kısımlarını online yaşıyor. Fractal ise bir sonraki adım.” sözlerini kullanıyor.

Ekibin yanı sıra Fractal, Solana blokchain’ini tercih etmiş olmasıyla da dikkatleri çekiyor. Kan, düşük maliyetler ve düşük işlem ücretleri sebebiyle Solana blok zincirini tercih ettiklerini dile getiriyor. Ayrıca Kan yaptığı açıklamalarda, Solana’nın oyun dünyasının geleceği olduğuna inandığını da dile getiriyor. Ancak gelecekte Fractal’ın, farklı blokchain’ler ile de çalışma hedefi bulunuyor.

Fractal Nedir?

Aslında Fractal, genel olarak play-to-earn olarak tabir ettiğimiz fırsatlar etrafında kurulan bir ekosistem. Daha basit bir anlatım ile Fractal kullanıcıların, oyun içi ögeleri alıp satmasına izin verecek bir NFT pazaryeri. Dolayısıyla diğer NFT pazaryerlerinden farkı, oyun ekosistemine odaklanacak olmasında yatıyor.

Fractal, hedeflerini gerçekleştirebilmek için en iyi oyun şirketleri ile ortaklıklar kuracaklarını ve bu oyun şirketlerinin kullanıcılarına geniş ölçekte araçlar sunacaklarını ifade ediyor. Bunlara ek olarak platform, ciddi deneyimi bulunan oyun stüdyoları ile de ortaklıklar kurduklarını ve yakın zamanda Fractal’ı kullanıcılar ile buluşturacaklarını ifade ediyor.

Fractal ile kullanıcılar hem birincil pazarda yani oyun şirketleri tarafından yapılacak ilk drop’larda hem de ikincil pazarda yani peer-to-peer piyasada oyun NFT’lerini satın alabilecek ve satabilecek. Dolayısıyla Fractal, play-to-earn oyunlarında borç verme ve scholarship gibi NFT’lerin kullanım durumları için bir altyapı oluşturmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Sonuç

Aslında tüm bunlara baktığımız zaman Fractal’ın oyun endüstrisini, blockchain’i, NFT’leri ve dolayısıyla metaverse’ü odak noktasına koyuyor. Son zamanlarda tüm bu alanlara büyük bir ilgi olduğu düşünüldüğünde ise projenin arkasındaki isimlerin de etkisi ile büyük ses getirme olasılığı yüksek.

Bunlara ek olarak Fractal, Discord’da her geçen gün ve hızla büyüyen bir topluluğa da sahip ve Discord’da yapılan açıklamalara göre yakın zamanda oyun ortaklıkları paylaşılmaya başlayacak.

Her zaman söylediğim gibi kripto para ekosistemi çok hızlı gelişiyor ve bu alanda kaybolmadan da nelerin olup bittiğini anlamak mümkün değil. Şu anda da projeler, Fractal’da da olduğu gibi Discord’da doğuyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar