X


MicroStrategy 400 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Daha Alacak

MicroStrategy hız kesmiyor.
11:55
8 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için fiyat yükselişini başlattığı söylenen MicroStrategy, şimdi yine ve daha fazla Bitcoin alacağını açıkladı. Halka açık bir şekilde işlem gören bilgi istihbarat ve analiz firması, 400 milyon dolarlık daha Bitcoin alacak.

MicroStrategy 62.000 BTC’ye Sahip

7 Aralık tarihinde yapılan duyuruda, şirketin hisseleri piyasaya sürülerek oluşturulan borç tahvillerinin Bitcoin almak için kullanılacağı belirtildi. Bu da dev firmanın tahvil satarak net bir Bitcoin yatırımı yapmak istediğini gösteriyor. Söz konusu 400 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı şirketin BTC varlıklarını 20.833 BTC daha arttıracak ve toplam fon miktarını 62.000 BTC’ye çıkartacak.

MicroStrategy, Aralık 2020 tarihine kadar tahvil sahiplerine 6 aylık faiz de ödeyecek. Firmanın söz konusu borç senetlerini 20 Aralık 2023 tarihinden itibaren nakde çevirme imkanı da bulunuyor. MicroStrategy’nin buna ek olarak şirketin ilk yatırımcılarına 60 milyon dolarlık borç tahvili de sunduğu belirtiliyor. Bu fonlar da Bitcoin almak için kullanılabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yatırımdan Çok Dijital Varlık Fonu

VanEck şirketinin dijital varlık birimi yöneticisi Gabor Gurbacs, bu habere verdiği yanıtta aslında söz konusu girişimin bir nevi dijital varlık fonu açmak olduğunu belirtti. MicroStrategy burada borç tahvillerini Bitcoin yatırımı yapmak için kullanacak ve bunların karşılığında tahvillerin sahiplerine faiz ödemesi yapacak. Gerçekten de bunun bir kripto para yatırım fonu gibi çalıştığı görülüyor.

Ünlü firma kripto para sektörüne ilk olarak Ağustos 2020 tarihinde giriş yapmıştı. 21.454 BTC yani yaklaşık 250 milyon dolarlık BTC alımı yapan şirket, daha sonra ise bunun devamındaki ayda 175 milyon dolar karşılığında 16.796 BTC daha satın aldı. Bütün satın alımların Coinbase kripto para borsasının OTC brokerage platformu aracılığıyla yapıldığı biliniyor.

MicroStrategy Bitcoin Yatırımı İle Çok Kazandı

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor konu hakkında yaptığı açıklamada bunun devamında 50 milyon dolarlık daha BTC satın aldıklarını belirterek toplam BTC fonlarını 40.824’e çıkardıklarını ifade etti. MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 784 milyon dolara tekabül etmekte. Bu da 475 milyon dolarlık yatırımın yaklaşık %65 arttığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatı 19.000 dolar seviyesinde takılmış gibi gözükse de kurumsal yatırımcıların yaptıkları alımlar beklenti oluşturmakta. Bu beklentinin devamında ise fiyatta hareket görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar