X


Microsoft Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı: Bu Uygulamaya Dikkat!

Microsoft bu uygulamaya karşı bütün kripto para yatırımcılarını uyardı.
17:21
7 Eylül 2020

Teknoloji devi Microsoft da kısa süre önce kripto para ve blockchain sektörüne bir şekilde giriş yaptı. Blockchain konusunda oldukça iddialı çalışmalarda bulunan Microsoft, şimdilerde ise kullanıcılara yönelik çok kritik bir uyarıda bulundu.  Microsoft’un üst düzey güvenlik istihbarat birimi MSI tarafından yapılan açıklamada yeni bir tip kötü amaçlı yazılımın özellikle Windows kullanıcılarını hedef aldığı belirtildi.

Windows yazılımını kullanan kişileri hedef alan yazılım ve saldırganların, kripto para cüzdanları ile ilgili hassas verileri topladıkları vurgulanıyor. 7 Eylül tarihinde yayınlanan bildiride, Anubis isimli kötü amaçlı yazılımın sadece kripto para cüzdanlarını hedef aldığı belirtildi. MSI tarafından yayınlanan araştırmada kripto para cüzdanının giriş bilgilerinin, buna ek olarak nadiren de olsa kredi kartı detayları ve diğer değerli verilerin ele geçirdiği açıklanmakta.

Anubis, Kripto Para Yatırımcılarının Kabusu Olabilir

Anubis’in şu an için çok kısıtlı bir erişime sahip olduğu belirtiliyor. Bunun Android sistemlerini hedef alan kötü amaçlı yazılım Loki’nin bir benzeri olduğu da vurgulanmakta. Loki kurbanlarını hedef almak için sosyal mühendislik taktikleri kullanıyor ve e-posta ile link gönderip bunların tıklanmasını sağlıyordu.

Anubis de benzer bir yöntem kullanıyor ve kullanıcıların tanıdık olmayan hiçbir e-postayı veya linki açmaması gerektiği bildirilmekte. Zararsız gibi görülen bu uygulamaların tek bir tıklama ile bütün kripto paraların kaybına yol açabileceği biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar