X


Metaverse Arsalarının Değeri Dipte: Alım İçin Tam Zamanı!

Metaverse projeleri, tıpkı kripto piyasası gibi ciddi bir düşüş yaşıyor. Dolayısıyla metaverse dijital arsalar, alım için önemli bir süreçten geçiyor.
16:15
10 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto piyasasındaki düşüş, metaverse arsalarının da fiyatını etkiliyor. Bu süreçte metaverse emlak piyasası %15 kadar düştü. Geleceğin popülaritesi metaverse’e dahil olmak isteyenler bu dip ile beraber deneyim için ilk adım fırsatını yakalıyor.

Projelerdeki Düşüş

Genel olarak bakıldığında en popüler metaverse olan Otherside dışında diğer tüm metaverse platformlarının grafikleri değer kaybediyor. Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) ve Decentraland (MANA) gün geçtikçe bir fiyat düşüşüyle karşı karşıya kalıyor. Benzer şekilde kripto para birimleri de düşüşlerden kurtulamıyor. Metaverse’de önemli bir yere sahip olan Ethereum (ETH), bu yazı yazılırken yaklaşık 2.400 dolardan işlem görüyor. Ki bu ETH’nin kasım ayında ulaştığı 4.800 dolarlık ATH’sinin yarısı yapıyor.

Mark Zuckerberg, en son Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesiyle metaverse’ün popülaritesini artırmıştı. Zuckerberg’in bu hareketi, metaverse coinlerin artışını ciddi oranda tetikledi. Özellikle CEEK, SAND, BLOK, ENJ gibi projeler bu süre zarfında yatırımcılarına kazançlar elde ettirebildi. Ancak ana akım medyada yaygınlaşan 3 milyar dolarlık metaverse proje kaybı, projelerin düşüşlerini daha çok tetikliyor. Ayrıca dijital arazi fiyatları da ciddi bir düşüş görüyor. Bu, metaverse projelerini etkilerken öte yandan NFT’lerin floor fiyatlarını da etkiliyor. Ethereum’un düşüşüyle hem NFT piyasası hem de metaverse dünyası sarsılıyor.

Arazi Alım Fırsatı

Öte yandan Solana tabanlı NFT’lerin de aslında değer kaybettiği görülüyor. Metaverse arazi fiyatlarının mevcut durumdaki düşüş eğilimi, genel anlamda piyasa düşüşüne bağlansa da aslında bundan önce projelerin çoğunun ilgi kaybettiği de görülüyor.

Örneğin 2021’in ilk çeyreğinde en yüksek işlem hacmine sahip olan Axie Infinity, platformlarına büyük bir siber saldırı gördükten sonra oyuncuları platformda tutmaya çalışıyor. Axie geliştiricileri, 650 milyon dolarlık bir hasar ödemesi yapmaya hazır olduklarını söylese de oyuncular birer birer platformu terk ediyor.

Bunun yanı sıra Sandbox arazi fiyatları yaklaşık %11 kadar düşüş görüyor. LookRare ve OpenSea gibi yerlerde Sandbox’ın arazileri 1,19 ETH’ye satılıyor. Ayrıca Decentraland arazileri de 3.800 MANA’ya yani 5.000 dolar gibi bir fiyata satılıyor. Dolayısıyla birçok yatırımcı, bu düşüşle beraber metaverse arazilerinin satın almak için zamanının geldiğini savunuyor. Büyük şirketlerin, bir bir bu arazilere yoğunlaştığı da görülüyor. Ancak uzmanlar, fiyatların kısa bir sürede toparlayacağını da belirterek bu satın alma fırsatının kısa süreceğinin altını çiziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar