X


Metaverse Alanına Adım Atacak Bir Sonraki Dev Apple Olabilir Mi?

Apple, şu anda yeni Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik projeleri üzerinde çalışıyor. Peki, metaverse ile bağlantılı olacak mı?
19:00
10 Ocak 2022

Elde edilen son bilgilere göre Apple henüz metaverse ile ilgili bir adım atmayı planlamıyor. Teknoloji firmasının, yaklaşmakta olan VR ve AR kulaklıkları için daha farklı deneyimler üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Apple’ın Metaverse Planı Yok

Apple’ın yaklaşmakta olan bir Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik projeleri bulunuyor ancak projeler ile ilgili yapılan açıklamalara göre Apple bu alan metaverse’e odaklanmayı şimdilik düşünmüyor. Bloomberg’den Mark Gurman, yeni kulaklıkların metaverse deneyimleri yerine daha kısa deneyimler sunmayı hedeflediğini ifade ediyor.

Ancak Gurman, Apple‘ın büyük teknoloji şirketlerinin gelişmekte olan alana ne kadar ilgi duyduğunun farkında olduğunu ve metaverse’i araştırdığını ifda ifade ediyor. Öte yandan Facebook gibi teknoloji devleri metaverse planlarını kamuoyu ile paylaşırken Apple şimdilik bir adım geride duruyor gibi görünüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Apple son VR ve AR projelerinde kullanıcıların uzun süreli zaman geçirmesi yerine kısa zamanlı kullanımlar yapmasını hedefliyor. Bu noktada Gurman, kullanıcıların hayatlarını tamamen sanal ortamda geçirme planlarının Apple tarafından amaçlanmadığını ifade ediyor.

Metaverse ve Apple

Apple’ın bu yeni cihazları ne zaman piyasaya süreceği konusunda bir tarih yok ancak bazıları bunun yıl sonu olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak metaverse’ün şu anda tüm dünya gündeminde olduğu ifade edilebilir ve alan ile ilgili olmayanlar dahi bu durumun farkında.

Ancak bu noktada önemli olan durum, metaverse ile ilgili girişimlerin kaçının hayata geçeceği. Kripto ve blockchain alanında metaverse platformları kullanılıyor ama henüz ana akımdan bu alanda tam anlamı ile kullanılabilir bir platform gelmiş değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar