X

“Merkez Bankaları Kripto Para Basmamalı”

PwC’den Pauline Adam Kalfon merkez bankalarının kripto para basmaması gerektiğini düşünüyor.
17:00
23 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

PwC Fransa’nın Blockchain ve finansal partneri Pauline Adam Kalfon, büyük şirketlerin itibari paraların token’laştırılmasını bizzat test edene kadar merkez bankalarının dijital para basma fikrinden uzak durması gerektiğini kaydetti.

Dijital Paralı Ekonomi

Kalfon’un büyük şirketlerden kastı, Facebook ve JPMorgan. Kalfon bunun ekonomide oluşabilecek negatif sonuçların olasılığını düşüreceğini belirtti. Fransa’nın merkez bankası Banque de France’in dijital para projesi başlatacak en iyi kurum olmadığını vurguladı ve ekledi:

Şu çok açıktır ki Avrupa düzeyinde bir proje yönetim bakımından çok karmaşık ve zorlayıcı olurdu, tüm üye ülkelerin konuyla ilgili paydaşlarının politik konsensüsüne ve işbirliğine ihtiyaç duyulurdu.

JPMorgan ve Facebook

Dünyanın en büyük bankalarından JPMorgan şubat ayı ortasında ödemelerde verimliliği artırma amacıyla kendi kripto parası JPM Coin’i geliştireceğini duyurmuştu. CoinTürk okurlarıyla paylaştığımız bu gelişmeyi bu linkten okuyabilirsiniz. Bankanın CEO’su Jamie Dimon şirketin yeni kripto parasının gelecekte tüketicilerce kullanılabileceğini açıkladı.

Facebook ise Aralık 2018’de kendi kripto parasını geliştireceği söylentileriyle gündeme geldi. New York Times’da  şubat ayın sonlarında kaleme alınan bir makalede sosyal medya devinin bir stablecoin (sabit coin) geliştireceği iddia edildi. Geliştirilecek kripto paranın Facebook’un sahip olduğu üç uygulamayı kapsayacağı belirtildi: WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram.

Son olarak, ocak ayında Basel Bankacılık Teftiş Komitesi BCBS’in yayımladığı raporda dünyada merkez bankalarının %70’inin CBDC’nin (merkez bankası tarafından basılan dijital para) faydalarını araştırdığı ifade edildi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar