reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Malta’dan Blockchain Temelli Akademik Sertifika Kayıt Sistemi

5 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Malta hükümeti, akademik sertifikaların kaydedilmesinde blockchain teknolojisini kullanmanın uygulanalabilirliği test etmek için bir proje başlattı. Hükümet, projeyi birlikte yürütmek için Learning Machine Technologies (Makine Öğrenimi Teknolojileri) ile partnerlik anlaşması imzaladı.

Eğitim ve çalışma bakanı Evarist Bartolo’ya göre sisteme dahil olan Maltalı öğrenciler ve işçiler eğitim kayıtlarıyla kimlik ve güven belgelerini tek bir yerde güvenle saklayabilecek, dünya üzerinde istedikleri kişilerle paylaşabilecek ve bunlar üzerinde mülkiyet kanıtında bulunabilecek. Bakanın konuyla ilgili sözlerine göz atalım..

“Ülkede öğrenciler ilk kez hayat boyu elde ettiği başarıları tek bir yerde saklayıp istedikleri kişiyle paylaşabilecek. Maltalı şirketler ise aradıkları niteliklere sahip çalışanları çok daha kolay işe alabilecek. Bu durum Malta için kesinlikle kazan/kazan durumudur.

Blockchain’in veri kayıt sistemlerine getirdiği avantajlar

Dağıtımlı yapısı ve oldukça sağlam teknolojisi sayesinde blockchain’in, verileri ve hassas bilgileri saklama hususunda oldukça uygulanabilir ve faydalı olduğu aşikâr. Eğitim kayıtlarıyla kimlik ve güven belgelerine gelirsek; kâğıt belgelerin dijital sürümlerini değiştirilemez bir şekilde saklayağı için blockchain bu alanda devrim yaratabilir. Blockchain bunun yanı sıra taraflar arasında bilgi alışverişini oldukça kolaylaştıracak.

Akademik sertifikaların ilk dijital baskıları, Malta hükümetinin sıkı denetiminde, 2017’nin sonlarına doğru basılacak. “Akdeniz’in ortasındaki yalnız ve yenilikçi bir finans cenneti” yakıştırmasını layıkıyla yapabileceğimiz Malta’da şu ana kadar üç kurum sertifikalarının basımına desteklerini açıkladı. Bu sayının zamanla giderek artacağını öngörebiliriz.

Avrupa’nın en blockchain dostu ülkelerinden biri olan Malta, kripto paraları gazinolarda yasal ödeme birimi yaparak kıtanın blockchain merkezlerinden biri olmayı planlıyor. Zira gazino sektörü, ülkenin en gözde sektörlerinden biri.

Öte yandan Kenya hükümeti de aynı temaya sahip bir proje geliştirmek için IBM ile anlaştı. Şimdiki en büyük merak konusu ülkelerin bu projelerde başarıya ulaşıp ulaşmayacağı.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...