reklamı kapat
  • BTC  :  35.417,64 ₺
  • ETH  :  2.142,72 ₺
  • BCH  :  4.028,47 ₺
  • XRP  :  2,59 ₺
  • NGC  :  3,11 ₺
  • BTC 35.417,64
  • ETH 2.142,72
  • BCH 4.028,47

Malta Başbakanı: Kripto Paraların Büyümesi ‘Durdurulamaz’

28 Şubat 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Malta başbakanı Joseph Muscat geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada başta bitcoin olmak üzere kriptoparaların Avrupalı düzenleyicilerce reddedilmek yerine benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Maltalı haber ajansı Live News Malta’nın haberine göre 23 Şubat’ta Brüksel’deki CEPS Ideas Lab’de yaptığı konuşmada Muscat, giderek daha da önemli hale gelen kriptopara teknolojisi üzerine Avrupa Birliği’nin daha fazla mesai harcaması ve “iki kat odaklanması” gerektiğini vurguladı.

Otoriteler Malta başbakanının açıklamalarını son yıllarda artan sosyo-ekonomik baskılarla karşı karşıya kalan Avrupa Birliği’ni tekrar harekete geçirme çerçevesinde değerlendiriyor. Bununla birlikte Muscat Birleşik Krallık’ın geçen seneki Brexit oylamasını ima ederek Avrupa Birliği’nden çıkma yöneliminde olan bölgelere yatırım yapılmasına dair finansal mekanizmalar oluşturma tavsiyesinde bulundu.

Açıklamalarına “tamamen çılgın görünen” fikirleri savunmaya yönelimi olduğunu ifade ederek başlasa da, konuşmasının tonunu değiştiren Muscat “Kriptoparaların yükselişi yavaşlatılabilir ama durdurulamaz” dedi.

Muscat Brüksel’deki etkinliğin katılımcılarına yaptığı konuşmaya şu sözlerle devam etti:

“Temel olarak ifade etmek istediğim, Avrupalı düzenleyiciler potansiyellerini en iyi şekilde kullanmak, tüketicilerini daha iyi korumak ve aynı zamanda Avrupa’yı tekrar inavatörlerin doğal habitatı yapmak adına kriptoparalara direnmek yerine kriptoparaları düzenleyecek finansal mekanizmalar oluşturmalı ve bu konuya daha çok hassasiyet göstermeli.”

Malta başbakanının açıklamalarını önemli kılan noktalardan birisi de Malta’nın bitcoin ve blockchain’i test etmeye çoktan başlamış olması. Malta borsası Aralık ayında “Blockchain Komitesi” isimli borsa içi bir komite oluştururken komitenin amacının borsanın blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini test etmek olduğu açıklanmıştı.

Borsadan yapılan açıklamalarda blockchain komitesinin esas amacının Malta’da blockchain konsorsiyumu kurmak ve bu yolla ülkede yeni uygulamaların geliştirilmesi adına bir kaynak oluşturmak olduğu belirtilmişti. Borsa Avrupa’da blockchain’i test eden önemli kuruluşlar arasında bulunuyor.

loading...