reklamı kapat

Maliye Bakanlığından Bitcoin (BTC) Uyarısı: Ya Pes Edin Ya da Hapse Girin

Rusya'dan akıl almaz Bitcoin tehdidi!
20:01
25 Eylül 2020

Rusya, kripto para sektörü ile ilgili sansasyonel kararlara imza atması ile tanınan bir ülke. Daha önce lider kripto para birimi Bitcoin de dahil bütün kripto paraların kullanıcıları için hapis cezasını gündemine alan ancak bunu yasalaştırmayan Rusya, şimdi ise direkt olarak maliye bakanlığından gelen önemli bir uyarı ile gündeme yansıdı.

Kısa süre önce yasa dışı yani yetkililere haber vermeden kripto para madenciliği yapanların bütün madencilik ödüllerini ve ekipmanlarını kaybedebileceğini duyuran Rusya, şimdi yine kripto para regülasyonlarını sıkıştırıyor. Yerel bir haber kaynağına göre Rusya Maliye Bakanlığı ülkenin dijital varlıklar yasası ile ilgili yeni bir uyarı yayınladı.

Hem Bitcoin Cüzdan Adresi Hem de İşlemler Bildirilecek

Söz konusu yasa Temmuz ayında Vladimir Putin tarafından imzalanmış ve onaylanmıştı. Yasanın hayata geçirilmesi ise Ocak 2021 tarihine kadar gerçekleşmeyecek. Maliye Bakanlığı ise bu tarihten sonra kripto para yatırımcılarının sahip oldukları cüzdanları açıklamamaları durumunda ciddi suçlarla karşı karşıya kalacaklarını açıkladı.

Maliye Bakanlığı açıklamasında yaklaşık 13.000 dolardan yüksek değere sahip bütün işlemlerin paylaşılması gerektiği, toplamı 64.000 dolardan fazla olan işlemlere imza atıp bunun paylaşılmaması durumunda ise üç yıla kadar hapis cezası verilebileceği vurgulandı. Buna ek olarak yaklaşık 7.000 dolarlık para cezası da hapis cezası ile beraber verilebilecek.

Rusya’nın Bitcoin hakkındaki sert kararlarına bir yenisi daha eklenmiş gibi gözüküyor. Bu durum ise yerel BTC yatırımcılarının canını bir miktar daha sıkabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.