f Maduro, Banco de Venezüella’ya Petro Emri Verdi › COINTURK

Maduro, Banco de Venezüella’ya Petro Emri Verdi

Özet

  • Maduro, ülkenin en önemli bankalarından birinde Petro kullanılması için gerekenlerin yapılması emri verdi...
09:00
5 Temmuz 2019

Ülkenin Maliye Bakanlığı’nın 4 Temmuz’da Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamaya göre, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin en önemli bankalarından Banco de Venezüella’ya tüm şubelerinde kripto para Petro’yu kabul etme emri verdi.

Maduro’nun Kesin Emri

Maduro’nun, Banco de Venezüella’nın kamulaştırılmasının onuncu yıl kutlamaları sırasında yaptığı açıklamalara göre, bankanın tüm şubelerinde Petro işlemlerinin gerçekleşebileceği şekilde düzenlemelerin yapılması emrini kesin bir şekilde verdi.

Bunun yanında Cointelegraph’ın haberine göre, Maduro 19 Haziran’da yaptığı açıklamalarda, Digital Bank of Youth and Students adlı gençler ve öğrenciler için kurulan bankaya 924 milyon Bolivar’ın yani yaklaşık olarak 92.5 milyon doların tahsis edildiğini belirtti. Tahsis edilen bu paranın ülkenin gençliği için bir milyon adet Petro cüzdanı açmak için kullanılacağını da yaptığı açıklamalarda ifade etti.

Ülkenin Ulusal Kripto Para Derneği Başkanı José Angel Alvarez, kripto paralarla ilgili haber kaynağı olan CCN’e konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bir ülkenin geleneksel para biriminin, kripto para birimi ile karşı karşıya kaldığı karma bir ekonomiye doğru ilerlemek cesur ve doğru bir karardır.

Ekonomik Yaptırımlar ve Kriptolar

Ekonomik yaptırımlar sebebiyle kripto para kullanmak isteyen ya da kendi kripto parasını üreten tek ülke Venezülla değil. Örneğin uzun süredir ülkenin dijital parası ile ilgili sinyallerin verildiği Rusya’da, Merkez Bankası Başkanı altın destekli kripto para birimini bankanın kullanmaya başlayabileceğini ifade etmişti. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık…

Ayrıca Çin-Amerika ticaret savaşı sırasında ülkede yasak olmasına rağmen Çin’de kripto para işlemlerinde artış olduğu gözlenmişti. Bununla beraber İran’da uluslararası işlemlerde kripto para kullanımına yeşil ışık yakan ülkeler arasında yer alıyor.

Öte yandan ülkemizde de ekonominin kötüye gittiği günlerde devlet tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da Türkiye’de de kripto paralara olan ilginin arttığını ifade edebiliriz…

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI