reklamı kapat

Madenciler Kepenk Kapatıyor: Ethereum Ağının Hashrate Oranı %20 Azaldı

Ethereum'un değer kaybetmesi nedeniyle kripto para madencileri zor günler geçiriyor.
18 Eylül 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Geride bıraktığımız boğa sezonunda fiyatı 1.400 dolara kadar yükselen Ethereum son aylarda sert bir düşüş yaşadı. Ethereum 12 Eylül’de yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Son bir haftada 167 dolara kadar düşen Ethereum hızlı bir yükselişle 200 dolar bandında destek aramaya başladı.

Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum aynı zamanda dijital madenciliğe de oldukça elverişli. Fakat Ethereum’un fiyatındaki son düşüşlerle birlikte zarar etmeye başlayan madenciler adeta iş bıraktı.

Ethereum geçtiğimiz ay 400 dolardan işlem görüyordu ve ağın toplam madencilik gücü 294 TeraHash/s seviyesindeydi. Bu oran Ethereum’un 167 dolara düşmesiyle birlikte 246 TeraHash’e yani şubat ayı seviyesine geriledi. Bu, Ethereum’un piyasaya sürüldüğü 2015 yılından sonraki en büyük düşüş. Ethereum madenciliğinin birçok açıdan karsız hale gelmesiyle madenciler ya sistemlerini kapatıyor ya da farklı kripto para birimlerine yöneliyor.


2014-2015 yılları arasında Bitcoin’de de benzer fiyat hareketleri görülmüş ve madenciler ciddi maddi kayıplar yaşamıştı. Son dönemde ortaya çıkan ASIC cihazlarla Ethereum madenciğinin daha cazip hale geleceği iddia edilmişti. Ancak sayısal veriler durumun pek de öyle olmadığını gösteriyor.

Ayı sezonunun ve ICO’ların neden olduğu satış baskısı nedeniyle ciddi oranda değer kaybetse de Ethereum, akıllı sözleşme işlevselliği sayesinde kripto para piyasasının iki numaralı aktörü olmaya uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. TrustNodes’un 13 Eylül’de yayımladığı bir araştırma raporuyla ICO’ların son 10 gün içerisinde 33 milyon dolar değerinde 160 bin Ethereum sattığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: TrustNodes.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.