LUNA Çok Kişinin Başını Yakacak! Terra (LUNA) İçin Dikkat!

LUNA ekibi meğer neler neler yapmış. Detaylar Güney Koreli savcılar tarafından tek tek ortaya çıkarılıyor.
16:30
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kripto para piyasalarını büyük bir iflas dalgasına sokan LUNA olayını yaşadık. Terra (LUNA) 40 milyar dolarlık ekosistemiyle çok sayıda hedge fonun, kripto şirketinin iflas etmesine neden oldu. Borçlarını ödeyemeyen hedge fonlar Genesis dahil milyar dolarlık devasa kripto hizmet sağlayıcıların iflasını tetikledi.

Terra (LUNA) Davası

Güney Kore’de Terra-LUNA krizini soruşturan savcılar bugün e-ticaret devi TMON’un eski CEO’su hakkında tutuklama kararı çıkardı.  Bu tutuklama kararı muhtemelen son olmayacak çünkü Güney Koreli yetkililer eski defterleri açıyor, yanıltıcı bilgi veren ve bundan menfaat elde edenlere hesap sormaya başlıyor. Savcılar, eski TMON CEO’sunun LUNA’yı e-ticaret platformunda bir ödeme yöntemi olarak tanıtmak için milyarlarca Güney Kore wonu değerinde rüşvet aldığını söyledi. Üstelik eski CEO bunu kabul de etti.

Yerel bir haber ajansının bildirdiğine göre, Seul Güney Bölgesi Savcılığı 15 Şubat’ta TMON’un eski CEO’su ve bir komisyoncu hakkında rüşvet suçlamasıyla tutuklama emri çıkarılmasını talep etti. Tutuklama emri 17 Şubat tarihinde incelenecek.

LUNA Rüşveti

Savcılar, eski TMON CEO’sunun Terraform Labs’ın kurucu ortağı Daniel Shin’den Terra’yı e-ticaret platformunda basit bir ödeme yöntemi olarak tanıtmak ve kapsamlı bir şekilde pazarlamak için rüşvet almakla suçluyor. Soruşturmaya göre eski CEO rüşveti LUNA cinsinden aldı ve bunları satarak itibari para birimine dönüştürdü. Daniel Shin aynı zamanda TMON‘un kurucu ortağıdır.

Terra ile ilgili büyük reklamlar ve makaleler, insanların bunun ‘güvenli bir varlık’ olduğuna inanmalarını ve paralarını token’a yatırmalarını sağladı. Üstelik bu pazarlama bombardımanı Güney Kore vatandaşlarının itibar gösterdiği bir e-ticaret platformu üzerinden yapıldı. Daha da önemlisi propagandaya maruz kalan müşteriler tüm bu pazarlama stratejisinin rüşvet karşılığı başlatıldığını bilmiyordu.

Bu arada Güney Koreli yetkililer Terra LUNA krizi nedeniyle Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon’u tutuklamaya çalışıyor. Güney Koreli savcılar Do Kwon’u Sırbistan’da tespit etti ancak iki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için halen Kwon iade edilebilmiş değil. Daha da kötüsü Kwon, açığa çıktıktan sonra izini tekrar kaybettirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar