reklamı kapat

Lightning Network’le 42 Bitcoin İşlemi $0,049 Tutuyor

11 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Ölçeklenebilirlik konusu Bitcoin kitleler bazında popülerlik kazanıp büyüdüğünden beri tartışılıyor. Bu büyük soruna getirilen en iyi çözümlerden biri de Lightning Network. Türkçe ifade etmek gerekirse; Şimşek Ağı.

Bitcoin Blockchain’i için geliştirilen Lightning Network’te hızlı ve yüksek hacimli işlemler yapılabiliyor. Bitcoin’deki güncel işlem hızı saniyede yaklaşık 7 işlem. Lightning Network’te ise milisaniyelerden bahsediliyor.

LN’de gönderici ve alıcı arasında ödeme kanalı açılıyor ve sonrasında sınırsız sayıda işlem yapılabiliyor. Kanalın kapanmasının ardından tüm işlemler Blockchain’e aktarılıyor. LN “saniyede milyonlar veya milyarlarca işlemin işlenmesinde” akıllı sözleşmelerden yararlanıyor.

Legitinternetguy isimli Reddit kullanıcısının yorumu, Lightning Network’ün ne kadar faydalı olduğunu kanıtlar nitelikte.


Lightning Network’te şu ana kadar 42 işlem yaptım ve bu bana (kanal açıkken) 600 satoshi+(routing masrafı olarak) yaklaşık 120 satoshi’ye patladı. Toplamda 720 satoshi, yani 4,9 cent. Neredeyse hiçbir altcoin’in bu işlem ücretiyle rekabet edebileceğini düşünmüyorum.

Lightning Network’te chain dışı atomik işlemler (atomic swaps) yapmak da mümkün. Bunun için çok unsurlu konsensüs kuralları devreye giriyor. Atomik işlemler üçüncü kişilerin hiçbir şekilde müdahil olmadığı mevcut borsalardan çok daha iyi, gerçek anlamda merkezsiz borsaların kurulmasına önayak olabilir.

Diğer Reddit kullanıcıları da Lightning Network’e övgüler yağdırdı.

42 işlem için 5 cent devede kulak. Bitcoin ağının bu sayede çok sağlam olduğu kanıtlandı.

LN’i Nano’yla karşılaştıran bir başka kullanıcı:

LN’dekiyle aynı seviyede merkezsizlikten bahsedilemez. Ayrıca Nano Lightning kadar ölçeklenemez. LN teoride saniyede 3,5 milyon işlem yapabilir.

Eğer gelecekte de aynı rakamlardan bahsediyor olursak, Bitcoin, ilk misyonu “eşten eşe para sistemi” tanımının hakkını tam anlamıyla verebilir.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER