Lider Bitcoin, Kritik Teknik Destek Bölgesine Ulaştı: Olası Senaryolar

Bitcoin şu anda üstel 50 haftalık hareketli ortalamanın teknik desteğine yaklaşıyor.
19:20
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde Bitcoin ve genel kripto para piyasası, sektörüde çok sayıda uzmanın beklediği %30’luk bir toparlanmadan geçtikten sonra iyi bir performans ortaya koyamadı. Bitcoin 50 haftalık hareketli ortalama bölgesine ulaştı.

Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgede Yer Alıyor

TradingView’daki verilere göre Bitcoin şu anda üstel 50 haftalık hareketli ortalamanın teknik desteğine yaklaşıyor. Bu durum genellikle yükseliş trendinde hareket eden varlıklar için bir geri dönüş noktası görevi görür. Bitcoin, bahsedilen destek göstergesine yabancı değil ve eylül ayında bu bölgeleyi ziyaret etmişti.

Ancak hattın kendisine ulaşmada başarısız oldu ve daha önce beklenenden daha erken bir geri dönüş izledi. Göstergenin son testi, lider kripto para biriminin daha önce kazandığı değerinin %45’inden fazlasını kaybettiği temmuz ayında gerçekleşti. Gösterge etrafında kısa bir konsolidasyondan sonra varlık geri döndüğü kadar hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı ve iki aydan kısa bir süre içerisinde 51.000 dolara ulaştı.

Destek Başarısız Olursa Ne Olur?

Genellikle 50 civarındaki hareketli ortalama gibi güçlü bir destek başarısız olursa varlıkları mevcut trendlerini koruma eğilimindedir ve teknik desteğe ulaşmadan önce hareket ettikleri yönde seyretmeyi sürdürürler. Aynı şey Mayıs 2018’de BTC’nin 50 haftalık hareketli ortalamanın hareket ettiği tam değer olan 6.500 doların altına düştüğünde oldu. Bundan sonra lider kripto para daha da düştü ve eylül ayından itibaren düşük noktasına ulaştı.

Bazı uzman görüşleri ise lider Bitcoin’in yeni bir zirve belirlemeden önce 29.000 dolar bölgesini ziyaret etmesi yönünde şekillendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar