reklamı kapat

Libra’nın Etkisi Sanıldığı Kadar Büyük Olmayacak Mı?

Hindistan ve Çin Libra konusunda endişeli...
20:00
10 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para projesi Libra’nın whitepaper’ının yayınlanmasının ardından Facebook, Libra ve Calibra  gündemi en çok meşgul eden eden konulardan biri haline geldi. Ancak düşünülenin aksine Libra, Bitcoin’i alt edemeyecek gibi görünüyor. Hatta dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarında Facebook’un kripto ürünleri hiç yer almayabilir…

Hindistan Kriptoları Hala Sevmiyor

Sosyal medya devi, Libra’nın kripto para cüzdanı Calibra’yı Hindistan’da piyasaya sürmeyi düşünmüyor. Çünkü Hindistan’da üst düzey devlet yetkilileri hala kripto paralara oldukça olumsuz tavır sergiliyor.

Bloomberg’e konuşan bir Facebook sözcüsü, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Calibra’yı Hindistan’da piyasaya sürmek gibi bir planımız yok. Bildiğiniz gibi Hindistan’da şu anda Calibra’nın piyasaya sürülmesini engelleyecek yerel kısıtlamalar var.

Bununla beraber Statista verilerine göre Faceook’un Hindistan’da 300 milyondan fazla kullanıcısı var. Dolayısıyla bu durum Libra için büyük bir kullanıcı kitlesinin kaybı anlamına geliyor.

Öte yandan Hindistan’da hala kripto para işlemleri yasak. Hem yöneticiler hem merkez bankası yetkilileri kripto paralardan uzak durmaya devam ediyor. Hindistan’ın ekonomik ilişkiler sekreteri Subhash Garg daha önce yaptığı açıklamalarda, ülkenin özel bir kripto para birimi konusunda rahat davranamayacağını dile getirmişti.

Çin ve Kripto Paralar

Hindistan’ın yanı sıra Facebook’un tamamen yasak olduğu Çin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda ileride oluşabilecek, Amerika ekonomisinin baskın olduğu bir kripto para piyasası dolayısıyla endişeli olduklarını dile getirmişti.

Bu endişe sebebiyle Çin Merkez Bankası, Facebook’un Libra projesine karşılık kendi kripto para birimini geliştirme kararı aldığını açıkladı.

Bu gelişmelere bakıldığı zaman Libra’nın her ne kadar Bitcoin’i yıkacak güce sahip olmadığı görülse de ülkeleri endişelendirecek güce sahip olduğu görülüyor…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.