Lending Platformlarının Başı Dertte! Celcius Network (CEL) ve Nexo (NEXO) İçin Karar Verildi!

Artık Celcius Network (CEL) ve Nexo (NEXO) lending hizmetini bu bölgede veremeyecek.
20:05
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD kripto paralara karşı ılımlı bir politika izliyor ancak lending platformlarıyla alakalı tavizsiz tavrını sürdürecek gibi görünüyor. Son olarak Coinbase kendi lending ürünü için SEC’ten bir tavsiye istemiş ve soruşturmayla tehdit edilmişti. Bugün de New York Başsavcısı benzer bir açıklama yaptı.

Celcius Network (CEL) ve Nexo (NEXO)

İki lending platformunun da kapatılması için New York Başsavcısı Letitia James talimat verdi. Buna göre kayıt dışı faaliyet gösterdiği söylenen bu platformlar en azından New York eyaletinde hizmet veremeyecek. Bu tarz faaliyetler gösteren şirketlerin Başsavcı Ofisine kaydolması gerekiyor. Aksi taktirde kayıt dışı faaliyet gösterdikleri için verilen hizmet yasa dışı görülerek engellenebiliyor.

Benzer şekilde Coinbase borsası da lending ürünü için çalışmalar yapmış ve SEC’ten görüş istemişti. ABD genelinde bu hizmeti sunmak isteyen dev borsa oldukça sert bir cevap aldı. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda lending ürünü sunmak isteyen şirket son yaptığı açıklamaya bakılırsa soruşturma riskine karşı geri adım attı. Peki ama kripto odaklı borç verme hizmetleri Amerika tarafından neden öfkeyle karşılanıyor?

Neden Lending Ürünleri İçin İzin Çıkmıyor

Bunun iki gerekçesi bulunuyor. Birincisi ülkedeki düzenleyiciler kripto paraların volatil yapısını gerekçe gösteriyor. Kripto paraların güvenlik, fiyat riskleri sebebiyle bu tarz ürünlere sıcak bakılmıyor. New York Başsavcısı da bugün yaptığı açıklamada bunu gerekçe gösterdi. Vatandaşların korunması için bu tarz daha fazla adım atılacağını söyleyen Letitia James ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

İkinci gerekçe ise bankaların korunmasıyla ilgilidir. Dolara yıllık %2 civarı faiz (APY) veren bankaların kripto platformlarıyla baş etmesi mümkün değildir. Dolara endekslenen kripto paralar (USDT vs) için birçok lending platformu %5-6 hatta daha fazla APY veriyor. Hatta bazı kripto paralarda bu oran %80’lere kadar çıkıyor. Doğal olarak APY kazancı olan yatırımcıların bankaları bırakarak bu tarz platformlara yönlenmesinden endişe ediliyor. Çünkü bankaların işleyişi borç alma ve verme üzerine kuruludur. Hiçbir zaman çökmesine ihtimal verilmeyen bu sistemin lending platformları sebebiyle riskli hale gelmesi ABD hükümetinin asla istemeyeceği bir şeydir. Aynı savunma mekanizması diğer ülkelerin mali otoriteleri tarafından da çalıştırılmaya başlanabilir.

Eğer bir gün Bank of America kripto odaklı borç verme hizmetlerini başlatır ve kripto borsalarıyla rekabete girme imkanına kavuşursa Coinbase’de lending ürünü için izin alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar