X


Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin’den (BTC) Sonraki Hedefi: Ethereum (ETH)

Kurumsal yatırımcılar ETH’a yönelmiş olabilir.
11:50
27 Ocak 2021

CoinMetrics’e göre, Ethereum’un gerçekleştirilmiş kapitalizasyonu (realized capitalization), 70 milyar doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerine yeniden ulaşmak için Ocak ayında yaklaşık %50 arttı. Veriler, Ethereum’un realized capitalization’ın Mart 2020’nin “Kara Perşembe” çöküşü sırasında 25 milyar doların altına düştüğünden bu yana üç kattan fazla arttığını gösteriyor.

Ethereum Gerçekleştirilmiş Kapitalizasyon

Gerçekleşen kapitalizasyon metriği, bir kripto varlığının arzının değerini, her birimin zincirde en son hareket ettiği zamana göre hesaplar. Gösterge, piyasadaki toplam arz ile mevcut fiyatı çarpmak yerine, dolaşımdaki her ETH için fiilen ödenen fiyatı tahmin etmeye çalışır. Ancak gerçekleşen apitalizasyon, yalnızca merkezi borsalarda işlem gören ve on-chain olarak hareket etmeyen paraları hesaba katamaz.

Gösterge, her bir birimin on-chain olarak en son aktarıldığı andan itibaren değerini görmezden gelerek kaybedilen veya sahip olunmayan kripto paraları telafi etmenin bir yolunu sunmak için tasarlanmıştır.

Hareketsiz kripto paraların volatil değerini görmezden gelerek oluşturulan realized capitalization, yeni sermayenin belirli bir piyasaya aktığı zaman için bir sinyal sunar. CoinMetrics, birçok yeni yatırımcının Ocak ayı boğa piyasası boyunca deneyimli ETH balinalarının varlıklarını satın almış olabileceği sonucuna varıyor.

ETH Yatırımları Artıyor

Rapor ayrıca 10.000’den fazla ETH tutan Ethereum adreslerinin sayısında %5’lik bir artış olduğunu ve 1.241 cüzdanın şu anda ETH’de 13,8 milyon dolar veya daha fazlasını tuttuğunu beliriyor. CoinMetrics bu verilerden harekete geçerek kurumsal yatırımcıların ETH almaya başladığı sonucuna varıyor.

Bitcoin ve Ethereum

Bunlara ek olarak Blockchain Center’ın Flippening Endeksi şu anda Ethereum‘un sekiz temel ölçüme göre Bitcoin’i geçme yolunun %71’ini tamamladığını gösteriyor. Endeks, Ethereum’un işlem ücretleri ve işlem sayısıyla zaten Bitcoin’i geçtiğiini ve işlem hacminin ve node sayısının Bitcoin‘in sırasıyla %99 ve  97’sinde olduğunu tahmin ettiğini belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar