X


Kurumsal Yatırımcılar Kripto Paralara Karşı Daha İyimser

Fundstrat'ın derlediği rapora göre kurumsal yatırımcıların beklentileri bireysel yatırımcılara kıyasla daha yüksek.
10:00
5 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bireysel yatırımcıların Bitcoin’e daha hevesli, kurumsal yatırımcılarınsa kripto paralara daha soğuk olduğu konusunda genel bir kanı var.  Ancak Wall Street strateji firması Fundstrat’ın yaptığı bir anket gösterdi ki kripto para dünyasına adım atan finansal kurumlar, sonradan bireysel yatırımcılara göre fiyat konusunda boğa beklentilerini daha yüksek tutuyor.

Fundstrat Bitcoin’i kucaklayan Wall Street firmalarından biri. Firma Twitter üzerinden yaptığı 6 soruluk anketini paylaştı. Bu sorular daha önce kurumsal yatırımcılara soruların aynısıydı. Firma aldığı yanıtları derleyerek bir rapor oluşturdu ve yayımladı.

Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar BTC fiyatının dibi gördüğünü düşünüyor, kurumsal yatırımcılar bu konuda %10 daha önde. Aynı zamanda kurumlar 2019 için daha umutlu. Kurumların %57’si BTC fiyatının yılı 15 bin doların üzerinde bitirebileceğini öngörüyor. Bireysel yatırımcıların %40’ı ise bu soruda olumlu düşünüyor.

Kurumlar ve bireyler arasındaki en büyük fikir ayrılığı 2019’un en iyi performansına sahip olabilecek kripto paranın tahmin edilmesi konusunda. Kurumlar arasında en iyi performans gösteren kripto paranın Bitcoin olması bekleniyor. Kurumların %59’u bu yönde düşünürken, bireysel yatırımcıların seçtikleri kripto paralar oldukça çeşitli. Bireysel yatırımcılar %46 XRP seçimini yaptı ve %41 ile BTC ikinci sıradaydı.

Doğal olarak XRP en fazla kutuplaşmanın yaşandığı kripto paralardan bir tanesi. Bireysel yatırımcıların %46’sının favori kripto parası XRP olarak görünürken, bir sonraki en güvenilmeyen kripto para sorusunda yine XRP %31’ile ilk sırada bulunuyor. Diğer yandan XRP’in bankalar ve diğer finansal hizmet sağlayıcılarıyla ortaklıkları bulunmasına rağmen XRP kurumsal yatırımcıların yatırım için en az tercih ettiği kripto paralar arasında.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar