reklamı kapat

Kurucusu Tutuklanan WikiLeaks’e Dash’den Destek Geldi

Zor günler yaşayan ünlü site WikiLeaks’e Dash topluluğundan destek geldi…
14:00
12 Nisan 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange dün Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 2006 yılında İzlanda’da kurulan WikiLeaks, “dünya üzerindeki gizli gerçekleri vaat eden site” olarak tanınıyor.

Julian Assange’ın Tutuklanması

WikiLeaks, devletlerin gizli belgelerini ve dünya üzerinde döndürülen oyunları ortaya çıkarmak, kamuoyuyla paylaşmak için kuruldu. CEO Assange, Türkiye dahil birçok ülkeyle ilgili bilgileri ve belgeleri açıkladıktan sonra ilginç bir şekilde 2010 yılında tecavüzle suçlanmıştı. Daha sonra 2017’de hakkındaki suçlamalar düşürülmüştü. Bu süreç içerisinde Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmış ve orada bir odada yaşamaya başlamıştı.

CEO Assange’ın bu olayından sonra da WikiLeaks eline geçen belgeleri açıklamaya devam etti.

Aslında WikiLeaks genel itibariyle her zaman kripto para dünyasının desteklediği bir kuruluş oldu. Çünkü sansürsüz ve takip edilemez paylaşımlarla kripto paraların finans dünyasında yaratmak istediği şeffaflığı bir nevi haber dünyasında yakalamaya çalışıyordu.

Kripto Para Destekleri

Ayrıca kendi vizyonuna uygun olarak sadece bağışlarla ve WikiLeaks Shop üzerinden satılan ürünlerle ayakta kalan site son olayların ardından Dash’den de destek aldı. Bitcoin, Litecoin, Zcash, Monero ve Ethereum üzerinden bağışları kabul eden WikiLeaks Dash’i de bir seçenek olarak sunmaya başladı.

DashpayNews’in editörü Joel Valenzuela dün Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve geri dönüşünü hemen aldı. Valenzuela paylaşımında, “Hey @wikileaks ve @WikiLeaksShop, Dash topluluğu olarak bu zor zamanda yardımcı olmak için bağışta bulunmak istiyoruz. Ancak ne mağazanızda ne de destek fonunda Dash kabul edilmiyor (ama başka kripto paralar kabul ediliyor). Bunu çözebilir misiniz? Teşekkürler!” ifadelerine yer verdi.

Valenzuela bu tweet’ine WikiLeaks’ten hemen dönüş aldı. WikiLeaks Shop, “Şimdi token ödemelerinde dükkanda Dash kabul ediyoruz” cevabını verdi. Yani ünlü site Dash ödemelerini de böylelikle platformuna eklemiş oldu.

Öte yandan geçtiğimiz yıl nisan ayında Coinbase WikiLeaks Shop’un borsasında işlem yapmasını engellemişti. Site bununla ilgili açıklamayı yine Twitter hesabı üzerinden yapmıştı ve aniden gelen engelleme hakkında herhangi bir açıklama bulunmadığını belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.