reklamı kapat

Kriptoların ‘Gizli Kahramanı’ Litecoin’in Işıldayan Performansı

Litecoin son aylarda gösterdiği ışıldayan performansla yatırımcılarına umut verdi.
21:00
30 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Ayı piyasasında belki de en çok gözardı edilen kripto para Litecoin. Son aylarda yükselen performansıyla dikkat çeken ‘gizli kahraman’ LTC hem fiyat hem de hash oranı bakımından yükseliyor.

Litecoin Hash Oranı

Mayıs 2018’de 342 TH/s olarak ölçülen Litecoin hash oranı aralık ayı ortasına kadar 150 TH/s seviyesine düştü ve Nisan 2018’den beri ilk kez bu seviyeyi gördü. Ancak sonrasında müthiş bir çıkış yaparak 29 Mart’ta 312 TH/s değerine ulaştı, yani aralık ayındaki dip seviyeden %140’lık bir sıçrama yaptı.

Bitcoinexchangeguide’ın haberine göre Litecoin’de hash oranının zirve yapmasıyla piyasaya giren madencilerin sayısı da arttı. Bu iki anlama geliyor. Birincisi, (LTC’de) madencilik tekrar kazançlı bir hale geldi. İkincisi, Litecoin ağı saldırılara karşı daha güvenli bir hale geldi. Zira artan hash oranı, madencilerin Litecoin Blockchain’ine yapılabilecek %51 saldırısının ekonomik açıdan imkansızlaşması ve ağın madencilerce güvence altına alınması demek.

Litecoin Fiyatı

Litecoin fiyatına gelirsek… Elbette zirve Aralık 2017’de görüldü ve o zamandan beri düşüş trendi yaşanıyordu. Aralık ortasında LTC fiyatı 23 dolarla yılın en düşük seviyesini gördü ve o zamandan beri tıpkı hash oranı gibi önlenemez bir yükselişe geçti. Litecoin yalnızca 2019’da (30 dolarken)  %200 değer kazandı.

Haberimizin hazırlandığı sırada LTC günlük %0,98’lik düşüşle 60,56 dolardan işlem görüyor. Ayrıca kripto paralar listesinde geriye düşerek yatırımcıların kendisine duyduğu güveni zedeleyen LTC tekrar ait olduğu yere, 5. sıraya yükseldi ve güven tazeledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.