reklamı kapat

Kripto Saklama Çözümleriyle İlgili Yanılgılar Var

Coinbase CEO'su kripto para depolamalarıyla ilgili bazı yanlgılar olduğuna değindi ve açıklamalar yaptı...
13:00
22 Şubat 2019

ABD’nin en büyük kripto para borsası ve cüzdanı Coinbase’in kurucu ortağı ve CEO’su Brian Armstrong, kripto para depolama/saklama çözümleriyle ilgili dört yaygın yanılgı olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Armstrong’un bu konuda kaleme aldığı makale bugün Fortune’un kriptolarla ilgili bölümü The Ledger’da yayımlandı.

Soğuk depolar, kullanıcıların hırsızlıklardan korunmak için kripto paralarını ve özel anahtarlarını çevrimdışı olarak saklama yöntemlerini ifade ediyor. Sıcak depolar ise bunun tam tersi, internetle aktif bağlantısı olan depolama yöntemleri için kullanılıyor.

Armstrong’un Argümanları

Armstrong ilk olarak işlem yapmak amacıyla gerekli esnekliği ve hızı sağlamak için sıcak depolamanın her zaman gerekli olduğu iddiasını ele alıyor. Armstrong, bazı platformların kullanıcılarına gecikmiş ödemeleri kullanarak OTC işlem yapmalarına imkan sağladığını dile getiriyor. OTC işlemleri de transferler tamamlanana kadar fonların çevrimdışı depolarda kaldığı yöntem olarak izah ediyor.

Örneğin, yakın zamanda Blockchain güvenlik firması BitGo ve Bitcoin OTC işlem platformu Genesis Global Trading bir ortaklığa vardıklarını açıkladı. Bu ortaklık sayesinde müşteriler sıcak depolara ihtiyaç duymadan direk soğuk depolar üzerinden kripto para alım satımı yapma imkanı buldu.

Armstrong ikinci olarak, proof-of-stake (PoS) temelli kripto paralara dikkat çekiyor. CEO, PoS ağının bir parçası olan ve kazılarak çıkarılmış büyün kripto paraların sıcak cüzdanlarda saklanmalarının bir zorunluluk olmadığını dile getiriyor.

Üçüncü olarak Armstrong, tek-anahtar sahipleri ve sıcak/soğuk depolama arasındaki ilişkiyi çözümlüyor. CEO, birden fazla anahtar gerektiren saklama yöntemlerinin sıcak ya da soğuk depolamaya bakmadan sağlam bir önlem olduğunu dile getiriyor.

Son olarak Armstrong, soğuk depolamalara yakın olsalar da donanım cüzdanların soğuk depolamalar kadar güvenli olmadıklarını ifade ediyor. Armstrong makalesini şu sözlerle sonlandırıyor:

Sıcak depolamada fonlarını güvende tutmak için bilmenin gerek çok fazla ayrıntı var. Peki tüm bu detayları yerine getirmek mümkün mü? Evet, sıcak depolamayı makul miktarlarda kullanma konusunda ben de oldukça rahatım.

Bunların yanında Coinbase sürekli güvenlik için attığı adımlarla gündeme adından bahsettiriyor. Borsa geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla kullanıcılarının özel anahtarlarını artık Google Drive ya da iCloud’da saklayabileceklerini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun