reklamı kapat

Kripto Paralar Ve Blockchain Artık Üniversitelerde!

8 Temmuz 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

İspanya, Arjantin ve Venezuela’da 5 üniversite kripto para ve Blockchain dersleri vermeye başladı. Derslerde işlenen temel konuların Bitcoin, Ethereum, kripto paralar, Blockchain’ler, ICO’lar, akıllı sözleşmeler, DAO’lar ve kripto ekonomileri olduğu belirtiliyor.

Universidad de Alcalá

Madrid’e bağlı Alcalá de Henares bölgesinde yer alan üniversite Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri. 1293’de kurulan üniversite Unesco dünya mirasları listesinde yer alıyor.

Üniversitede verilen ders “Master in Ethereum, Blockchain Technology and Crypto-Economics” şeklinde isimlendiriliyor. Üniversitenin web sitesinde dersin “Blockchain temelli teknolojileri teknik, ekonomik, sosyal ve hukuki bakış açılarıyla öğrenmek isteyenlere, bu alanda çalışan profesyonellere ve öğrencilere hitap ettiği” belirtiliyor.

Universidad Autónoma de Madrid

Üniversitenin 18-20 Temmuz arasında, yalnızca birkaç günlüğüne verdiği ders “Blockchain: Kripto paralardan iş ağlarına” şeklinde isimlendiriliyor.

Universidad Europea Madrid

Okulun verdiği Bitcoin ve Blockchain konulu yüksek lisans diploması ekimde başlıyor ve 6 ay sürüyor.

Dersi bitirdiğinizde Blockchain teknolojisi temelli çözümlerin yasal ve teknik açıdan uygulanabilirliğini eleştirel bir şekilde analiz edebilecek ve kripto paralarla ilgili integral projeler geliştirebileceksiniz. Blockchain’in geleneksel kullanımının ötesindeki inovatif fırsatları değerlendirme becerisine sahip bir teknoloji sektörü profesyoneli haline gelecek ve Bilişim&İletişim Teknolojileri veya finans sektöründe faaliyet gösteren her şirkete fayda sağlar kapasiteye ulaşacaksınız.

Instituto Tecnológico de Buenos Aires

Enstitü, öğrencilerine 11 Temmuz – 26 Eylül arasında “Kripto-ekonomi: Blockchain akıllı sözleşmeleri ve kripto paralar” konulu bir ders veriyor. Ders; kripto paralar, token’lar, ICO’lar, akıllı sözleşmeler ve farklı türde Blockchain’lerin dünyasını anlamak için temel ve orta düzey bilgi düzeyine ulaşmak isteyenleri hedef alıyor.

Instituto de Estudios Superiores de Administración

Venezuelalı işletme okulu “Yeni ekonomide kripto para, Blockchain ve iş sektörü, yönetim ve iş sektöründe fırsatlar ve zorluklar” isimli bir ders veriyor. 60 saatlik derste “Bitcoin, kripto paralar, paranın evrimi ve Bitcoin&Blockchain’in düzenlenmesinde uluslararası tecrübeler” gibi konular işleniyor.

Üniversitelerin kripto para dersleri vermeye başlaması kripto paraların ve Blockchain’in gündelik hayatla artık iyice iç içe olduğunu gösteriyor. Umuyoruz ki Türkiye’deki üniversiteler de kripto para dersleri açarak yeni neslin kripto paralar ve finansal teknolojiler alanında bilgilenmesine önayak olur.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.