X


“Kripto Paralar Hindistan’da İllegal”

NASSCOM Başkanı kripto paraların Hindistan’daki yasal durumuyla ilgili konuştu.
16:00
26 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

25 Ekim Perşembe günü kar amacı gütmeyen Hint bir ticaret örgütünün başkanı, kripto paraların ülkede “yasadışı” olduğunu ifade etti ve yerel şirketleri yasalara uymaya çağırdı.

Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) başkanı Debjani Ghosh, NASSCOM bakış açısıyla bakıldığında kripto paraların Hindistan’da yasadışı olduğunu ifade etti. 2000’den fazla şirketin üyesi olduğu NASSCOM, Hint’li IT’ler ve iş süreçleri dış kaynak kullanım endüstrileri için kar gütmeyen bir ticaret birliği olarak biliniyor.

Ghosh kripto paraların yasa dışı olmasıyla ilgili, “Bu Hindistan’ın yasası ve biz ona uygun çalışmak zorundayız. Eğer bu duruma katılmıyorsak da hükümete gitmeli ve kripto paraların neden düzenlenmediği hakkında konuşmalıyız.” sözlerini dile getirdi. Bunun yanında kripto paraların “yasadışı” kabul edilmesini hükümetin yeni gelişmelere ayak uyduramamasının sonucu olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Bu problem, hükümetin hızlı teknolojik gelişmelere ayak uyduramamasından kaynaklanıyor. NASSCOM olarak teknolojik gelişmeleri ve politika oluşturmayı nasıl bir araya getireceğimize odaklanıyoruz. Bence ilk amacımız bu sorunu çözmek olmalı.

Öte yandan NASSCOM’un iddialarının aksine kripto paralar şu anda Hindistan’da yasal. Ancak Temmuz ayında Hindistan Rezerv Bankası (RBI), ülkedeki bankaların dijital varlıklarla işlem yapan şirketlere ve kuruluşlara hizmet vermelerini yasakladı. O dönemde RBI aldıkları bu kararın arkasındaki temel nedeni olarak, finansal istikrarı ve yatırımcıların güvenliğini göstermişti.

Bu yasağın hemen ardından uzmanlar, kripto para işletmeleriyle bankalar arasındaki işlemlerin yasadışı olmasına rağmen Hindistan’da kripto paraların yasal olduğunu ifade etmişti. Yapılan itirazlara rağmen Hindistan Yüksek Mahkemesi bu kararı desteklemeye devam ediyor.

Bunun yanında getirilen bu yasak kripto para endüstrisinde de büyük yankı uyandırdı. Özellikle Zebpay’in operasyonlarını durdurarak Malta’ya taşınması kripto para borsalarına zor günler yaşattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI