reklamı kapat

Kripto Paralar Dolar’ın Küresel Konumunu Tehdit Ediyor

19:00
10 Haziran 2018

Geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ödemelerde kripto paraların fiat para birimlerinin yerini alabileceği ihtimali daha çok konuşulmaya başladı. Amerikan üniversitelerinin BTC’ye yatırım yapmaları bu ihtimalin ve yatırımların ne yönde ilerlediğine dair ip uçları veriyor olabilir.

Daha önce ünlü tarihçi Niall Ferguson kripto paraların geleceğin finansal sistemi haline gelebileceğini ifade etmişti. Bazı tahminler Ethereum’un ya da Ripple’ın daha çok büyüyeceği yönünde. XRP’nin global rezerv parası haline gelebileceği dahi öngörülüyor. Bu öngörü Ripple’ın şimdiden 40’ın üzerinde ortaklık kurmuş olmasına dayanıyor. XRP likiditesi giderek yükseliyor ve mevcut coin sayısı da oldukça fazla. IMF merkez bankalarına geride kalmamaları için bu duruma zamanla uyum sağlamaları gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu.

Lazard CEO’su Kenneth M. Jacops ABD’nin dış politikalarının Amerikan Doları’nın global rezerv para birimi olarak tercih edilmesini tehlikeye attığını dile getirdi. Jacops ABD’nin dış politikaları hakkında şu yorumlarda bulundu:

Tek taraflı dış politikamız ve ticaret anlaşmalarımız karşısında dünya alternatif yollar aramaya başladı. Şüphesiz doların tercih edilmesi ABD’ye güç veriyor. Ancak kripto paralar ile teknoloji gelişiyor ve değişiyor. Eğer hayal ederseniz birçok farklı gelecek düşünebilirsiniz.

Venezuela’da hiper enflasyon sonrası Venezuela Bolivarı inanılmaz değer kaybetmişti. ABD yaptırımlarından kurtulmak için Venezuela kendi kripto parası Petro’yu basmıştı. Diğer yandan Rusya ve İran da batının ekonomik yaptırımlarından sıyrılmak adına kripto paraları araştırmaya başladı.

Blockchain teknolojisi ve kripto paraların yavaşça gündelik yaşamın içerisine nüfuz etmesiyle beraber, global merkezi bankaların da uyum sağlamayı düşünebileceği bir noktaya gelmeye başladı. Gelişimlerin hızlanmasıyla, yakın gelecekte büyük değişimlerin olabileceğini ve kripto paraların yaygınlaşacağını öngören insan sayısı her geçen gün artıyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.