Kripto Paralar Bugün Neden Düştü? Kısa Vadeli Beklentiler Neler?

Beklenen volatilite artışı yaşanmaya başlandı. Kripto paralardaki düşüş daha ne kadar devam edecek?
17:50
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasalar bugün erken saatlerde toparlanırken aniden tekrar düşmeye başladı. Yarın kritik ancak gündem de yoğun. ABD’li kurumlar dört bir koldan kripto para endüstrisini hedef alan adımlar atıyor. LUNA iflasının ardından stablecoin ihraççıları ve FTX fiyaskosuyla merkezi kripto şirketleri radara girdi. Katı yasal önlemlerden önce caydırıcı soruşturmalar açılıyor.

Kripto Paralar Neden Düştü?

ABD henüz kripto endüstrisi için kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturmadı. Ancak düzenleyiciler mevcut yasalar çerçevesinde ülkedeki kripto şirketlerini soruşturmaya başladı. Kraken borsasının staking hizmetleri durduruldu. Coinbase ise stake hizmetlerinin yasal olarak SEC tarafından engellenmesine karşı çıkarak süreci mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı. Diğer tarafta Binance USD ihraççısı Paxos önemli bir darbe aldı. Artık yeni BUSD ihraç edemeyecek ve 2024 Şubat tarihinden sonra itfalar durdurulacak.

Tüm bu olaylar genel piyasa hissiyatının negatife dönmesini sağladı. Bitcoin fiyatı uzun bir aranın ardından yeniden 21.400 dolar seviyesine düştü ve yazı hazırlandığı sırada 21.592 dolarda bulunuyordu.

Kripto Paralar Yükselir Mi?

Piyasanın yönü son derece hızlı değişiyor. Günün erken saatlerinde durum çok daha farklıydı. Kripto para piyasalarının toplam değeri 2 Şubat’ta 1,06 trilyon dolara ulaştığından beri genel olarak düşüyor. 10 Şubat tarihinde kümülatif değer 950 milyar dolara kadar geriledi. Nitekim uzun süredir piyasanın 950 milyar dolara doğru bir düzeltme yapabileceği zaten konuşuluyordu. Bu görüşler dillendirilmeye başlandığında kümülatif değer henüz 1 trilyon 60 milyar dolar seviyesindeydi.

TOTALCAP muhtemelen beş dalgalı bir yukarı yönlü hareketin dördüncü dalgasında. Dördüncü dalganın daha düşük bir dip mi yapacağı yoksa yatay bir formasyonda mı konsolide olacağı net olmasa da, sonrasında en az 1,15 trilyon dolara doğru bir yukarı hareket daha bekleniyor. Eğer 950 milyar dolar desteği kaybedilirse 904 milyar dolara daha genel bir düşüş görülebilir.

Bitcoin fiyatı da beş dalgalı bir yukarı yönlü hareketin dördüncü dalgasında olabilir. Bu hareket, yükselen paralel kanalın kırılması ve direnç olarak doğrulanmasıyla teyit edildi. Düzeltmenin sonra ermesi için BTC fiyatının 20.950 dolara kadar geri çekilip ardından yükselişini sürdürmesi gerekiyor. Eğer bu bölge kaybedilirse muhtemelen 19.890 dolara düşen bir Bitcoin fiyatı göreceğiz. Ancak genel teknik görünüm yükseliş yönlü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI