reklamı kapat

“Kripto Paralar Bir Peri Masalı”

Kripto paralarla ilgili iyi değerlendirmelerin yanında kötü değerlendirmelerle de her gün karşılaşıyoruz...
13:00
8 Ocak 2019

Bloomberg’in 7 Ocak tarihli bir haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyelerinden biri “kripto para balonun artık patladığını” dile getirdi.

Letonya’nın Riga kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Ardo Hansson, kripto para birimlerinin “tamamen saçma bir sıkıntı” durumunda yok olacağını ifade etti. Aynı zamanda Estonya Merkez Bankası yöneticisi olan Hansson konuşması sırasında, “Balon zaten patlamaya başladı. Belki de bu çöküşün nereye kadar gidebileceğini ve yeni bir denge sağlandığında geriye ne kalacağını görmeliyiz” uyarısını yaptı ve şunları ekledi:

Bundan birkaç sene sonra geri baktığımızda bu tür bir peri masalına nasıl inandığımızı ve bu duruma nasıl geldiğimizi sorgulayacağımızı düşünüyorum.

Hansson konuşması sırasında, dijital para birimlerinin yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceğine dikkat çekerken yatırımcı koruması konusuna odaklanılması gerektiğinin de altını çizdi. Ayrıca Merkez Bankası Yöneticisi, geleneksel olarak düzenlenmiş finansal sektör ile kripto para sektörü arasındaki ilişkinin artması sebebiyle finansal istikrar konusunda da endişeleri olduğunu dile getirdi. Hansson’ın aksine çoğu ülkenin böyle bir endişesi olmadığı haberlerini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan Hansson, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz günlerde dile getirdiği Estonya’nın ulusal kripto para birimi Estcoin’in çıkarılmasına yönelik eleştirilerine katıldığını da belirtti. Draghi bu konuyla ilgili, “Hiçbir üye devlet kendi parasını çıkaramaz. Euro bölgesinin para birimi Euro’dur” sözleriyle sert bir eleştiri yapmıştı.

Bunların yanında Kasım ayında ECB Yönetim Kurulu üyelerinden Benoit Coeure da Bitcoin’i eleştirerek, “Birkaç açıdan Bitcoin, finansal krizin ortaya çıkmasının uğursuzluğudur” ifadelerini kullanmıştı.

Coeure’in aksine Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Eylül’de, Avrupa Birliği’nin kripto varlık sınıflamalarına ve düzenlemelerine odaklanacağını dile getirmişti. Dombrovskis, kripto paraların son sarsıntıya rağmen piyasada kalacağını ve büyümeye devam edeceğini belirtmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun