Kripto Para Yorumları: ETH, MANA ve AVAX’ta Yön Yukarı Dönecek Mi?

Kripto para piyasasında aşağı yönlü hamleler devam ediyor. Popüler kripto paralar ETH, MANA ve AVAX’da da düşüşler sürüyor.
16:18
14 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasasında düşüş trendi devam ediyor. Bu süreç içinde hemen hemen tüm altcoin’ler değer kaybediyor. Altcoin fiyatlarında artışların başlayabilmesi için ise lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yukarı yönlü ivme kazanması gerekiyor.

Bu düşüş sırasında son 24 saatte lider altcoin birimi Ethereum (ETH) %4, popüler metaverse coin’i Decentraland (MANA) %6 ve 2021’in popüler kripto paralarından Avalanche (AVAX) %2 değer kaybetti.

Ethereum Önemli Seviyeler

Ethereum yazının kaleme alındığı an itibari ile 3.800 dolar üzerinde hareket ediyor. ETH’nin 3.600 dolarlık seviyelere gerilediği düşünüldüğünde bir miktar toparlanma olsa da lider altcoin 4.867 dolarlık rekor seviyesinin hemen hemen 1.000 dolar altında işlem görüyor.

Analistlere göre ETH’nin şu anda 4.000 dolarlık güçlü direnci kırabilmesi için öncelikle 3.850 dolarlık pivot seviyeyi geçmesi gerekiyor. Eğer bu iki seviye güçlü bir şekilde kırılabilirse bir sonraki güçlü direnç 4.350 dolar bandında olabilir. Ancak ETH’nin yukarı yönlü bir ivme kazanabilmesi şu anda Bitcoin’in fiyatına bağlı görünüyor.

Eğer BTC’de düşüş devam ederse ETH da 4.800 dolar ve ardından 4.650 dolardaki destekleri test edebilir.

MANA, AXS’i Geride Bıraktı

Piyasada düşüşler olsa da kripto para birimleri arasındaki piyasa değeri sıralamalarında değişiklikler olmaya devam ediyor. CoinMarketCap verilerine göre şu anda Decentraland (MANA) 5,77 milyar dolarlık piyasa değeri ile metaverse coin’lerde lider konumda bulunuyor ve daha önce lider konumda olan Axie Infinity de (AXS) 5,76 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Öte yandan MANA yazının yayına hazırlandığı sırada 3,17 dolardan işlem görüyor. Metaverse coin’lerinin ilgi odağı olduğu dönemde MANA 5,9 dolar ile rekor kırmıştı. Dolayısıyla MANA’nın başlatacağı bir artışta yeni rekor seviyelerin görülme olasılığı bulunuyor. Ancak bu noktada yine Bitcoin’in hamlelerinin önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Avalanche Fiyat Beklentileri

AVAX fiyatı yazının kaleme alındığı anda 81,9 dolardan işlem görüyor. AVAX rekor seviyesini 21 Kasım’da 147 dolar ile görmüştü.

Piyasada yükselişlerin yaşandığı dönemde analistler AVAX fiyatının 2021 yılı bitmeden 200 dolara ulaşmasını bekliyordu. Ancak beklenmeye düşüş tüm altcoin’ler gibi AVAX’ı da etkiledi ve gözle görülür düşüş yaşandı. Analistler bir yükseliş başlaması halinde 100 doların AVAX için ilk güçlü direnç olacağını düşünüyor. Ancak BTC yönünü yukarı çevirmezse AVAX fiyatı 75 doları test edebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI