Kripto Para Suçluları Tutuklandı! Emsal Davalar Başlıyor!

İlk cezalar geliyor, kripto para düzenlemesi yarın TBMM'de!
21:30
28 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Teknoloji gelişiyor ve elbette suçun tanımı da aynı hızla değişiyor. Neredeyse tüm devletler kripto paraların regüle edilmesi üzerine çalışıyor. Artık bu tarz davaları çok daha fazla göreceğiz ve kriptoyla suçun maskelenmesi dönemi de sona erecek. Peki masum yatırımcılar katı düzenlemelerden nasıl etkilenecek?

Kripto Para Suçluları Tutuklandı

Hong Konglu kardeşler kripto yardımıyla milyonları akladı. Bir erkek kardeş (28) ve kız kardeş (21) Salı günü Hong Kong’da yaklaşık 50 milyon doları akladıkları için tutuklandı. Soruşturma sırasında ikilinin, stablecoinler ile fiat para ticareti yapmak ve ardından bunları dolara dönüştürmek için isimsiz bir kripto para borsası yardımıyla para milyonlarca dolar aktardığı anlaşıldı.

Şüpheli çifti, farklı kişisel ve kurumsal hesaplara ABD doları göndermenin yanı sıra fonların bir kısmını kripto paralarda tuttu ve kişisel cüzdanlarına gönderdi. Yetkililer tarafından sorgulandığında ikili, 2020’de birkaç aydır gerçekleştirdiği devasa transferlerin kaynağı hakkında bilgi vermeyi başaramadı. Resmi gelirleri, söz konusu paranın yakınından bile geçmedi. İkili bir günde 143 işlem gerçekleştirdi.

Temmuz ayında, Hong Kong polisi karaborsalardan 1,2 milyar Hong Kong doları (155 milyon USD) değerinde fon taşımak için Tether’ı kullanan kara para aklama çetesini çökertti. Davayla ilgili soruşturma devam ederken, erkek ve kız kardeşin tek başına mı yoksa bir suç çetesinin parçası mı oldukları belirsizliğini koruyor.

Kripto Para Düzenlemeleri

Sıkı düzenlemeler suçu önlemede büyük ölçüde başarılı olabilir. Ancak normal yatırımcıların bu denli katı yasal çerçevelere maruz kalması ne kadar mantıklı? Çin yoğun gözetim altında kendi dijital yuan’ını bile kara para aklama suçundan arındıramıyor. Geçtiğimiz ay suçlular Çin’in CBDC’si ile kara para aklama suçuna bulaşmıştı.

Devletler, kripto para ekosisteminin çok daha esnek ve hızlı olmasından endişe ediyor. Elbette neticede katı kurallar getirerek suçu önlemeye çalışıyor. Ancak bu süreçte mağdur olanlarda var, elbette %99,9’u temsil eden masum kripto para yatırımcıları. Ülkemizde de bu sıcak bir konu ve yarın TBMM’ye kripto para yasasının taslak metni gelecek. Sosyal medyada dolaşan iddialar ise ülkemizde hizmet veren borsalarla global kripto para borsalarının arasına büyük bir Çin seddi örüleceğini söylüyor. Bunların gerçeklik payı tartışılır ve yarın net biçimde doğrusunu öğreneceğiz. Ancak suç önlenirken, masum yatırımcıların bu denli katı kurallara maruz kalması adil mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI